Bota

Erdoan zhvillon një bisedë telefonike me liderin e Hamasit

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) zhvilloi një bisedë telefonike me Kryetarin e Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Heniyye.

Sipas informacioneve të presidencës së Turqisë, Erdoani i shprehu ngushëllimet liderit të Hamasit për vdekjen e vëllait të tij, Halid Heniyye.

Presidenti kërkoi rahmet nga Allahu për Heniyye, që vdiq në lagjen Sheyh Ridvan të Gazës dhe shprehu se është prekur shpirtërisht për shkak të marrjes së këtij lajmi./ trt