Bota

Erdogan del i kënaqur nga “pazari” i Varnës

Sipas zyrtarëve europianë, samiti i Varnës në Bullgari hapi rrugë të reja në marrëdhëniet BE-Turqi.  Pavarësisht frikës se ky takim mund të ishte një ndeshje boksi mes Brukselit dhe Ankarasë, burime u shprehën se Presidentit turk u shpreh i kënaqur me rezultatet.Gjatë bisedimeve u shmangën tonet e larta dhe bisedimet u përqëndruan në konsultimet mbi tri fusha kryesore, migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe energjia.

Erdogan nga ana e tij u shfaq optimist. “Ne mbetemi kandidat për anëtarësim në BE dhe duam të lëvizim më shpejt në këtë drejtim”-tha kreu i shtetit turk pas një darke pune me presidentin e Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker dhe kreut të Këshillit Evropian Donald Tusk. Erdogan nga ana e tij zgjodhi të qëndrojë në bashkëpunimin e mirë të Ankarasë me 28 shtetet anëtare të BE-së për menaxhimin e krizës së emigrantëve dhe refugjatëve dhe luftën kundër terrorizmit, duke thënë se ai shpreson që të dyja palët për të lënë pas një “periudhë shumë e vështirë”.

Nga ana e saj BE-ja mbetet e shqetësuar në lidhje me sundimin e ligjit në Turqi. Kreu i Këshillit, Donald Tusk vuri në dukje se i kishte raportuar Erdogan të gjitha shqetësimet e Brukselit, të cilat sipas tij përfshijnë një “listë të gjatë”, që nga burgosja e qytetarëve të BE-së në Turqi, sjelljen ndaj ushtarakëve grekë të kapur në kufi, përplasjen me Qipron për kërkimet në det dhe veprimet e ushtrisë turke në Siri.

OPINIONE