Erdogan kërcënon sërish: Europa e sëmurë do të paguajë për atë që ka bërë

Presidenti urk Regjep Taip Erdogan ka kërcënuar sërish  europën duke nënë të nënkuptohet se ai do të rishikojë qëndrimin për tu bashkuar BE-së.

Erdogan deklaroi se “eurpa e sëmurë do të paguajë atë që ka bërë për popullin turk”.

Gjatë një fjalimi në Izmir, Erdogan iu referua Evropës si “njeri i sëmurë”­ një term ky që është përdorur nga politikanët evropianë për ta përshkruar rënien e Perandorisë Osmane, në shekullin e 19-­të, transmeton Rel.

Ai tha se turqit që jetojnë në Evropë po “shtypen” dhe “poshtërohen”. “Një shekull më parë ata thanë se ne ishim ‘njerëz të sëmurë’. Tash ata janë të tillë. Evropa është duke u shembur”, shtoi Erdogan.

/Gazeta Impakt

 

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne