Erdogan: SHBA dhe BE nuk janë me Turqinë në luftën kundër terrorizmit

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sulmuar Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian për mbështetjen e tyre për militantët e Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), duke thënë se ata nuk janë “me Turqinë” në luftën kundër terrorizmit.

“Ata thonë se po qëndrojnë me ne në luftën kundër terrorizmit kur i takojmë në mënyrë bilaterale. Por ne nuk e besojmë këtë. Ju nuk jeni me ne. Nëse do të ishit me ne, nuk do t’i mbronit ata me forcat tuaja policore, “tha Erdogan të premten në samitin e grupit D-8 në Stamboll. Presidenti turk e bëri këtë deklaratë pasi Forcat Demokratike Siriane të mbështetura nga SHBA zbuluan një poster të madh të udhëheqësit të PKK, Abdullah Ocalan, i burgosur në Turqi, në qendër të qytetit sirian Raka pas çlirimit të qytetit nga grupi terrorist ISIS. Presidenti turk denoncoi shfaqjen e portreteve të liderit të PKK dhe tha: “Ata (kurdët sirianë) i varën posterat e terroristit më të lartë në Raka. Si do ta shpjegojë SHBA-ja këtë veprim? ” “SHBA thotë se PKK është një organizatë terroriste. Vendet e BE thonë gjithashtu se PKK eshte terroriste. Por ata varën një poster të terroristit kryesor në një ndërtesë në Francë gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë në stacionin e tyre televiziv shtetëror dhe policia vetëm vëzhgoi. Si do ta shpjegojnë atë? A është ky veprim solidaritet në luftën kundër terrorizmit? “, Tha Erdogan. Nga ana e tij, kryeministri turk Binali Jildirim, kritikoi mbështetjen e SHBA për forcat kurde siriane dhe tha se Uashingtoni “po kompromenton të ardhmen e Turqisë dhe Sirisë” përmes bashkëpunimit me militantët kurdë sirianë. “Shfaqja e portretit të kreut të PKK në Raka e dëmton jashtëzakonisht aleancën SHBA-Turqi. Me këtë qëndrim, SHBA nuk është vetëm në bashkëpunim me një grup terrorist, por gjithashtu komprometon të ardhmen e Turqisë dhe Sirisë, “tha Jıldırım./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne