Emisioni IMPAKT Islamofobi

Impakt 86 -Esad Toptani i prezantuar ndryshe nga emisioni Opionin i Blendi Fevziut

Ervina Toptani dhe Xhaferr Sadiku diskutojne mbi historine e Esad Toptanit dhe historine shqiptare. Ky emision behet me shkas dhe kunderpergjigje ndaj emisionit te Blendi Fevziut ne Opinion (Misteret e Esad Pashes http://tvklan.al/opinion-misteret-e-esat-pashes/), ku te krishteret Valentina Duka dhe Romeo Gurakuqi, kane sulmuar dhe denigruar figuren e Pashait te Tiranes. Xhaferr Sadiku denoncon racizmin dhe islamofobine e Valentina Dukes dhe Romeo Gurakuqit dhe sulmin qe ata i bejne historise se muslimaneve shqiptare. Sadiku demaskon konspiracine e disa historianesh islamofobe te cilet i shohin shqiptaret muslimane si inferiore dhe i poshterojne ata dhe historine e tyre me qellim. Valentina Duke, Romeo Gurakuqi por edhe Blendi Fevziu kane sulmuar ne menyre te vazhdueshme historine e muslimaneve te Shqiperise se Mesme qe nga koha osmane, te era e Haxhi Qamilit dhe Musa Qazimit dhe deri ne personalitetin e Esad Pashes. Pas ketyre sulmesh fshihet nje islamofobi dhe ekstremizem kristjan i cili i trajton muslimanet shqiptare si inferiore dhe barbare.

Valentina Duka duke genjyer mbi Esad Pashen

Ne debatin mbi Esadit qe behet ne kete emision kontribuon edhe historiania e re Ervina Toptani e cila prezanton studimin qe ajo ka bere me burime evropiane dhe tregon pse Esadi nuk eshte tradhetar por hero i Shqiperise. Ervina ve ne pah qe ndersa shqiptare qe bashkepunuan me serbo-malazezet dhe ja shiten Shqiperine Malit te Zi dhe pushtueseve te tjere cilesohen si heronj, ndersa Esad Toptani qe shpetoi Shkodren cilesohet si tradhetar nga historianet e shkolles se enverizmit.

Pertej temes se Esadit, emisioni prek paragjykimet qe disa historiane fondamentaliste kane kunder muslimaneve shqiptare, tiranasve, Shqiperise se Mesme dhe racizmat qe erresojne syte e disa aparatcikesh qe ne rastin konkret kane qene te ftuar nga Blendi Fevziu ne Opionin e tij privat. Emisioni permend edhe racizmin ne art ku gazetare jugore sulmojne Merita Halilin dhe muziken e Shqiperise se Mesme. Emisioni ne fjale shkon pertej figures dhe historise se Esad Pashes dhe merret me historine e shqiptareve vete dhe diskriminimin e muslimaneve shqiptare.

OPINIONE