Europa tani po i frikësohet projektit që lançoi në Ukrainë

Takimi i 19-të i BE-Ukrainës në Kiev ka dështuar në mënyrë jokarakteristike të rezultojë në ndonjë deklaratë të përbashkët që njofton planet e deklaruara të partive për bashkëpunim të mëtejshëm. Një ekspert tha për Sputnik se ai ka zbuluar përçarje të thella midis bllokut dhe vendit që nuk dëshiron të shohë në radhët e veta për arsye shumë të veçanta.

Takimi i 19-të i BE-së, i cili u mbyll në Kiev të enjten, përmblodhi rezultatet e punës së përbashkët mbi reformat në Ukrainë dhe zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe, por nuk dha ndonjë deklaratë të përbashkët, dokument tradicional për ngjarje të tilla, në të cilat palët deklarojnë plane për bashkëpunim të mëtejshëm. Njoftohet se kjo është për shkak të mosmarrëveshjeve brenda bllokut mbi vizionin e marrëdhënieve të ardhshme me Ukrainën, e cila synon të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian.

Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko, në prani të liderëve të BE-së, Presidentit të Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dhe Presidentit të Këshillit Evropian, Donald Tusk, ndër të tjera, theksoi disa herë aspiratat evropiane të vendit dhe propozoi të hartojë një “udhërrëfyes” për integrimin e Ukrainës në BE.

Kolegët evropianë nuk i janë përgjigjur kësaj iniciative. Kreu i Këshillit Evropian Donald Tusk theksoi se dokumenti kryesor në marrëdhëniet e të dy palëve në këtë fazë është një marrëveshje asociimi, e cila do të hyjë në fuqi më 1 shtator.

Sipas medias Evropeiskaya Pravda, Kievi këmbënguli se deklarata e përbashkët duhet t’i referohet një fraze nga Marrëveshja e Asocimit BE-Ukrainë që “Bashkimi Evropian pranon aspiratat evropiane të Ukrainës dhe mirëpret zgjedhjen e saj evropiane, duke përfshirë angazhimin e saj për ndërtimin e një demokracie të qëndrueshme dhe të thellë dhe një ekonomie tregu”.

Megjithatë, BE e kundërshtoi kategorikisht këtë, gjoja për shkak të mosmarrëveshjeve në lidhje me këtë çështje midis anëtarëve të bashkimit.

Hollanda kërkoi shtimin e kufizimeve të reja për ëndrrën evropiane të Ukrainës. Haga u mbështet nga disa vende të tjera dhe përfundimisht bisedimet u ndërprenë, dhe Këshilli i Bashkimit Evropian në nivel ambasadorësh vendosi që drafti (deklarata) i përgatitur për samitin duhet të shkojë në plehra, njoftoi publikimi.

Donald Tusk shmangi përgjigjen ndaj pyetjes për mos miratimin e një deklarate të përbashkët në fund të Samitit të 19-të BE-Ukrainë.

Sputnik Radio diskutoi çështjen me Vadim Kolesnichenko, një politikan ukrainas dhe rus dhe kryetar i presidiumit të Këshillit të Brendshëm të Bashkatdhetarëve Rusë.

“Është mjaft e vështirë të komentosh mbi dëshirat naive të Ukrainës për t’u bërë anëtare e shoqërisë evropiane. Çështja është se gjatë ditëve të grushtit të shtetit në Ukrainë, komuniteti evropian e kishte bërë absolutisht të qartë se çështja e Eurointegrimit nuk ka të bëjë fare me anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian,” tha politikani.

Ai sqaroi më tej se të gjithë zyrtarët evropianë kishin deklaruar pa dyshim se çështja e Eurointegrimit është thjesht për tregun ukrainas, territorin e saj dhe ato synime që u vendosën përpara Ukrainës. Anëtarësimi në BE i Ukrainës asnjëherë nuk ishte në axhendë.

“Evropa ka filluar të frikësohet nga projekti që ka nisur në territorin e Ukrainës, prandaj anëtarësimi i Ukrainës në BE nuk ka qenë kurrë në rendin e ditës dhe nuk do të jetë për të paktën 50 vitet e ardhshme”, tha Kolesnichenko për Sputnik.

Politikani gjithashtu komentoi mbi lajmet se ishte Hollanda që kërkoi shtimin e kufizimeve të reja në ëndrrën evropiane të Ukrainës, duke thënë se nuk ka rëndësi se cili vend në të vërtetë e kundërshton anëtarësimin e Ukrainës në bllok.

“Nuk ka rëndësi se kush po kundërshton, është njëlloj si pasimi mes lojtarëve të bixhozit: sot është një vend, nesër një tjetër, i treti herën tjetër. Ajo që ka rëndësi është qëndrimi i tyre i përbashkët: të mos e lënë Ukrainën të hyjë në BE”, tha ai.

Politikani dha arsyet e tij pse Evropa nuk dëshiron ta shohë Ukrainën midis radhëve të saj: para së gjithash, sepse nacionalistët ukrainas, të ashtuquajturit Banderovtsy, ekipi i Stefan Bandera, të cilët janë njohur në mbarë botën si bashkëpunëtorë të nazistëve, po përshëndeten si Heronj kombëtarë në Ukrainë.

Të njëjtët njerëz, të cilët kanë qenë duke eleminuar nga polakët, tani po nderohen në Ukrainë. Kush do të linte në territorin e tij njerëz me një ideologji të tillë nacionaliste? Një vendi të tillë është për t’ju pasur frika, tha ai.

Mund të ketë një lloj dokumenti përfundimtar të përbashkët, i cili megjithatë nuk do të përmbajë asgjë që mund të konsiderohet si një arritje e re e “mbretit çokollatë” Petro Poroshenko, deklaroi politikani. / © Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne