Facebook etiketon Press TV, Sputnik të Rusisë, Xinhua të Kinës

Facebook thotë se ka filluar t’i etiketojë Irani Press TV, Sputnik të Rusisë dhe Agjencinë e Lajmeve Xinhua të Kinës si ” media- shtet”, duke shtuar se më vonë do t’i bllokojë ato nga drejtimi i reklamave në Shtetet e Bashkuara.

Gjigandi i mediave sociale tha se fillimisht do të aplikojë etiketën në rreth 200 faqe që u përkasin këtyre mediave.

Etiketat, tha Facebook, menjëherë do të fillojnë të shfaqen në faqet globale si dhe në postimet e lajmeve brenda Shteteve të Bashkuara.

Vendimi për etiketimin e këtyre mediave erdhi pasi ata publikuan artikuj dhe video të protestave të përhapura të SH.B.A.-së kundër dhunës policore dhe racizmit sistemik në vend pas vdekjes tronditëse të George Floyd, një njeri i zi i paarmatosur në duart e një oficeri të bardhë në Minneapolis.

Ajo gjithashtu vjen përpara zgjedhjeve presidenciale të nëntorit në SH.B.A.

Facebook tashmë është poshtë një zjarri për të refuzuar të etiketojë postimet e fundit të Presidentit amerikan Donald Trump për të cilin shumë njerëz argumentojnë se po nxisin dhunë kundër protestuesve që kishin dalë në rrugë të zemëruar me vdekjen e George Floyd.

Mark Zuckerberg, shefi ekzekutiv i Facebook, ka mbrojtur vazhdimisht veten duke pretenduar se nuk ishte përgjegjësia e kompanisë së tij ndaj fjalimit politik të policisë.

Duket se Facebook i ka etiketuar mediat iraniane, kineze dhe ruse nën presionin e qeverisë amerikane e cila i ka vendosur sanksionet, një armë zgjedhjeje.

Ndërsa ndalon rrjetet iraniane, kineze dhe ruse për të qenë ” media- shtet”, kompania ka thënë se nuk do të etiketojë asnjë dalje të drejtuar nga qeveria amerikane, sepse ata dyshohet se gjoja kishin pavarësi editoriale.

Të Premten kina kundërshtoi facebook-un për vendimin e saj për të aplikuar ndalimet në Xinhua, duke thënë se firmat e mediave sociale nuk duhet të zgjedhin në mënyrë selektive agjensitë e mediave dhe t’i bllokonin ato.

“Cdo agjenci e mediave që vepron në përputhje me ligjet përkatëse të vendeve të ndryshme duhet të trajtohet në mënyrë të barabartë,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Geng Shuang.

Kjo nuk është hera e parë që Facebook po synon mediat.

Në vitin 2018, Facebook shënjestroi qindra llogari që dyshohet se ishin të lidhura me Iranin dhe Rusinë nën pretekstin e luftës të asaj ndaj atyre që ajo i quan fushata “dezinformata”. Ndër llogaritë ishte një që i përkiste organizatës mediatike Irani Kërkimi për të Vërtetën (Q4T), e cila promovon vlerat islamike.

Gjigandi i mediave sociale është gjithashtu i njohur për bllokimin e faqeve kritike për regjimin izraelit.

Twitter dhe YouTube kanë kryer gjithashtu ndalime specifike që synojnë llogari që dyshohet se janë të lidhura me vendet që janë kritike ndaj politikave të qeverive perëndimore, siç janë llogaritë në Iran, Rusi dhe Venezuelë.

Shtetet e Bashkuara kanë një histori duke u bërë thirrje kompanive të mediave sociale Facebook, Instagram dhe Twitter që të bllokojnë llogaritë iraniane në mënyrë të veçantë si pjesë e fushatës së ashtuquajtur “presion maksimal” kundër Republikës Islamike.

Në dhjetor të vitit të kaluar, Google shënjestroi transmetuesit iranian Press TV dhe Hispan TV, duke bllokuar hyrjen në llogaritë e tyre zyrtare në YouTube pa ndonjë njoftim paraprak.

Gjatë viteve të kaluara, gjiganti i teknologjisë amerikane ka zgjedhur vazhdimisht masa të tilla kundër mediave iraniane. Ajo ka marrë në Press TV më shumë se çdo dalje tjetër iraniane duke pasur parasysh hapësirën e shikueshmërisë dhe lexuesve të saj.

Veprimet e saj kanë demonstruar qartë se Google është ose vepron si agjent i qeverisë amerikane.

Masa e fundit e Facebook vjen gjithashtu pasi vetë gjigandi i mediave sociale ka paguar më parë qindra kontraktues për të dëgjuar dhe transkriptuar copa të bisedave të përdoruesve.

Facebook, i cili ka vendosur një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh me Komisionin Federal të Tregtisë të SH.B.A.-së për keqpërdorimin e të dhënave private të përdoruesve, ka dhënë përgjigje të ndryshme në raporte, se përdor regjistrime audio për të synuar reklama më të mira ose për t’i bërë faqet e saj më tërheqëse.

Ndërsa mediat kryesore të Amerikës japin shërbim të thjeshtë për “liritë e shtypit” dhe “shqetësimet” e shprehura nga miliona amerikanë se si ruhen dhe përdoren të dhënat e tyre, ka pasur shumë raporte në lidhje me ndërmarrjet e mediave sociale që ofrojnë “dyert e pasme” për t’u përdorur nga Agjensitë e inteligjencës amerikane të kenë vëzhgim në kohë reale për çdo mendim, fjalë dhe lëvizje të çdo shtetasi amerikan dhe të huaj që përdor platformat e tyre.

 

Qeveria Amerikane i shikon mediat e tilla si Press TV si të rrezikshme, armiqësore dhe shkatërruese të axhendës së saj hegjemonike globale ushtarake dhe ekonomike. /Gazetaimpakt/presstv/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne