Faqe e re në tregun Iran-Turqi

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka mbërritur sot në kryeqytetin iranian, Teheran, për të zhvilluar diskutime me zyrtarë të lartë të Iranit mbi çështjet e rëndësishme dypalëshe dhe rajonale.

Presidenti iranian Hasan Ruhani zyrtarisht mirëpriti homologun e tij turk në Teheran të mërkurën. Erdogan shoqërohet nga një delegacion i lartë i përbërë nga ministra të kabinetit qeveritar turk, ai i ekonomisë, energjisë, zakoneve dhe kulturës, si dhe investitorë dhe pronarë të bizneseve turke. Përveç çështjeve politike, marrëdhëniet ekonomike dypalëshe do të jenë në krye të axhendës së bisedimeve të planifikuara midis zyrtarëve iranianë dhe turq. Dy vendet fqinje janë partnerë kryesorë ekonomikë dhe planifikojnë të rrisin vëllimin vjetor të tregtisë deri në 30 miliardë dollarë. Sipas kreut të Dhomës së Tregtisë Iran-Turqi, Reza Keremi, vëllimi i tregtisë Iran-Turqi në tetë muajt e parë të vitit 2017 ishte mbi 7.25 miliardë dollarë. Gjatë kësaj periudhe, eksportet e Iranit në Turqi arritën në 5.15 miliardë dollarë, ndërsa importet arritën 2.1 miliardë dollarë. I shoqëruar nga ministri i punëve të jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, Erdogan shoqërohet edhe nga ministri i ekonomisë Nihat Zeybekci, ministri i energjisë dhe burimeve natyrore, Berat Albayrak, Ministri i Doganave dhe Tregtisë Bülent Tüfenkci, Ministri i Brendshëm Süleyman Soylu, ministri i kulturës dhe turizmit, Numan Kurtulmuş, zëvendëskryetar i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim, Mehmet Mehdi Eker, si dhe një grup investitorësh dhe tregtarësh turq. Duke qenë prioritet i lartë për administratën e Presidentit Hasan Ruhani, zgjerimi i lidhjeve me fqinjët e Iranit, kjo ka sjellë një konvergjencë të tillë në marrëdhëniet Iran-Turqi, ku që të dy vendet kanë caktuar një objektiv prej 30 miliardë dollarësh për tregëtinë e tyre. Kjo është hera e dytë që Erdogan viziton Iranin në tre vitet e fundit. Presidenti iranian Hasan Ruhani kishte vizituar Turqinë një vit përpara vizitës së Erdogan dhe dy presidentët u takuan me njëri-tjetrin gjatë takimit të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OBI) në Stamboll vitin e kaluar, gjatë së cilës Irani dhe Turqia nënshkruan tetë marrëveshje dhe memorandume mirëkuptimi. Përveç kësaj, të dy presidentët janë takuar edhe pesë herë në margjinat e takimeve ndërkombëtare në Pakistan, Kazakistan, Nju Jork dhe Stamboll gjatë katër viteve të fundit. Ata gjithashtu kanë qenë në kontakte telefonike për të diskutuar çështjet kryesore dypalëshe dhe zhvillimet rajonale, ku nëj gjë e tillë në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë, nënkupton marrëdhëniet e rëndësishme midis dy vendeve dhe domosdoshmërinë e zgjerimit të tyre. Sipas ambasadorit të Iranit në Turqi, Mohamed Ebrahim Taherian Fard, në të gjitha takimet e lartpërmendura, të dy presidentët kanë theksuar objektivin e shkëmbimit tregtar prej 30 miliard dollarësh. Ai gjithashtu tha se Irani dhe Turqia gëzojnë pikëpamje të përbashkëta në shumicën e fushave. Taherian Fard tha se marrëdhëniet midis dy vendeve po zgjerohen, të cilat mund të kenë ndikim të madh në prosperitetin e iranianëve dhe turqve dhe realizimin e paqes dhe stabilitetit në rajon. Përveç të përbashkëtave kulturore dhe konvergjencave politike midis Teheranit dhe Ankarasë, lidhjet ekonomike kanë ndikuar në rritjen e afërsisë midis dy vendeve.

Situata gjeopolitike e Iranit në Lindjen e Mesme dhe Turqia si portë për në Evropë kanë shtuar rëndësinë e konvergjencave. Turqia është një vend euroaziatik i përbërë nga dy pjesë: pjesa aziatike, që është, Anatolia ose Azia e Vogël, dhe pjesa evropiane, e cila quhet Thracia. Turqia gëzon një vendndodhje të madhe strategjike gjeografike dhe konsiderohet një rrugë e Azisë Jugperëndimore dhe Evropës Lindore, shumë vende, veçanërisht Irani, përdorin territorin turk për të transituar mallrat dhe energjinë. Javën e kaluar, Irani dhe Turqia ranë dakord për tetë çështje kryesore në bashkëpunimin doganor, duke përfshirë eliminimin e plotë të certifikatës së origjinës për mallrat iraniane në konsullatat turke, aktivitetet doganore të përditshme të doganave Gürbulak-Bazargan, shkëmbimin e imazheve me rreze X në internet, tranziti i kamionëve turq nga Irani në rast të mbylljes së kufirit me Rajonin e Irakut të Kurdistanit, duke krijuar një strukturë tranziti për mallrat nga Turqia në Katar, një luftë e përbashkët kundër trafikimit të drogës, bashkëpunimi për të ringjallur Projektin e Rrugës së Mëndafshit dhe shkëmbimin e informacioneve në kuadrin e një portë virtuale. Tre pika doganore janë aktive në kufirin Iran-Turqi: Bazargan-Gürbulak, Razi-Kapikoy dhe Serov-Esendere./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne