Esktremisti katolik Berat Buzhala kerkon sa me shume Islamofobi ne Kosove

Drejtori ekstremist katolik i Gazetës Express, Berat Buzhala, ka goditur Lëvizjen Vetëvendosje dhe kandidatin e saj për kryeministër, Albin Kurti, në një paraqitje të drejtpërdrejtë televizive. Pasi ka leshuar me pare rrugacin Artan Haraqija te lehi kunder Kurtit, Buzhala eshte leshuar edhe vete ne sulme dhe ofendime.

Teksa ka komentuar deklaratat e Kurtit në një tubim të fushatës zgjedhore për islamofobinë, Buzhala ka uleritur si histerik duke thene se “ky është një abuzim i skajshëm i një lideri, i cili ka hequr dorë në këtë fushatë prej Shqipërisë së Madhe dhe po këqyrë zbrazëtirën ta mbushë me poenë të tjerë kontaminuese politike, siç është religjioni”.

“Tha do ta luftojmë islamofobinë. Si do ta luftosh islamobofinë? Si luftohet islamofobia? Do t’i fusësh njerëzit në burg? Do t’i arrestosh njerëzit që flasin për Shefqet Krasniqin? Çfarë do të bësh?”, ka pyetur Buzhala.

Fashisti katolik Buzhala i cili shpif, shan, genjen dhe sulmon pa ndalim muslimanet kosovar eshte ndjere i kercenuar nga deklarata e Kurtit. Ai e di se ne qofte se ne Kosove nxirren ligje kunder fashizmit, shpifjes, islamofobise ai do te perfundoj ne burg sikur Millosheviqi ne Hage.

Ne menyre histerike, fashisti Buzhala ka thene “Stigmatizimi… Cili stigmatizim? Të flasësh për islamofobinë në Kosovë është sikur të flasësh për krishterofobi në Holandë apo diku… 95 për qind nuk tuten prej vetes”.

Buzhala ashtu sikur Geert Wilders i frikesohet luftes kunder racizmit, islamofobise dhe ksenofobise. Ai kerkon qe Kosova te jete rrumpalle, pa ligje kunder diskriminimit dhe urrejtjes fetare ne menyre qe ekstremiste katolike sikur ai te bejne kerdine duke ofenduar dhe lincuar muslimanet. Berat Buzhala eshte nje Breivik dhe Geert Wilders kosovar, nje reinkarnim i Millosheviqit dhe Hitlerit i cili llastohet nga gangsteret qe sot qeverisin Kosoven. Deklaratat e Kurtit per lufte kunder Islamofobise e trembin Buzhalen sikur trembet shejtani nga temjani…

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne