Rajoni

Fashisti Salvini dëbon imamin shqiptar, e akuzon për lidhje me ISIS

Një imam shqiptar do të dëbohet nga shteti fqinj, Italia, konkretishte nga ministri i brendshem, islamofobi fashist Mateo Salvini, pasi e akuzojne pa te drejte për lidhje me ISIS. Bëhet fjalë për shqiptarin nga Maqedonia , Zejnullah Sadiki.

Lajmin për largimin e tij, e ka bërë të ditur vetë imami nëpërmjet një njoftimi në rrjetet sociale ku shkruan se eshte i arrestuar nga forcat e rendit në shtëpinë e tij, pa asnjë dëshmi, me arsyen se eshte person i rrezikshëm për shtetin Italian.

Postimi i plotë i Zejnullah Sadikit:

Te nderuar vellezer dashamire esselamualejkum
Nga mengjesi i dites se Henë ora 06:00 me urdherin e ministrit te brendshem te Italis Mateo Salvinit jam i arrestuar nga forcat e rendit në shtepin tim, pa asnjë deshmi, me arsyen kinse unë jame person i rrezikshem per shtetin Italian duke theksuar keto fakte:
Se une jam nje imam gjithnjë radikal.

Se kam frekuentuar shume qendrat Islame.
Se po merrem me (logjistik) me organizim të jetes Islame.
Per shkakun se jam familjarizuar ketu ne Itali si nje imam me pervoj.
……….

Nga dita e Hene ne mbremje po mbahem në qendren e emigranteve në Torino ku nuk meret vesh se cfar Po behet…

Per shkak te kushteve aktuale qe gjindem nuk mund te shkruaj me shumë.

ALLAHU UA PRANOFTË XHUMAN TË GJITHVE DHE BENI DUA PER MUA.

E di se sotë ne xhuma xhematit i kam munguar por ju them se nese akoma ka drejtesi dhe demokraci ne shtetin Italian do te kthehem perseri.

/Gazeta Impakt