Emisioni IMPAKT Islamofobi Video

Dr. Olsi Jazexhi: Arrestimi i Erzen Ukes si nje rast islamofobie dhe arsye per te kerkuar azil politik ne Evrope

Dr. Olsi Jazexhi komenton mbi islamofobine policore ne Shqiperi duke komentuar rastin e arrestimit te Erzen Ukes nga Gjykata e Krimeve te Renda ne date 15 prill 2019. Ai tregon qe muslimanet ne Shqiperi sipas Kushtetutes se vendit kane te drejte te jene muslimane te besojne Allahun, Hamza Kastriotin dhe cfare te duan. Ai tregon qe muslimanet ne Shqiperi nuk mund te arrestohen pse mbajne mjeker dhe bejne stervitje me arte marciale. Ai i keshillon shqiptaret qe nese ata diskriminohen dhe arrestohen sikur Erzen Uka apo Hamza Uka, vetem per faktin se bejne stervitje atehere ata duhet te largohen nga Shqiperia qe ti shpetojne persekutimit dhe te kerkojne strehim politik ne Evrope.

Ne daten 15 prill mediat ne Shqiperi shperthyen nga nje lajm i bujshem: u tregua qe prokurori famekeq i krimeve te renda Eugen Beci, personi i cili ka gjykuar sa e sa besimtare myslimane, nder te tjera edhe ate katershen e famshme qe u akuzuan se do vrisnin ekipin e Izraelit, por deri tani keta persona qe ende mbahen ne arrest shtepie, eshte provuar qe jane te pafajshem.

Nje numer mediash dhane lajmin me titull “arrestohet ish komandoja qe sterviste dy djemt e tij su luftetare te ISISit”. Ky lajm, mua si nje studiues i islamit dhe fashizmit anti musliman ne vendin tone me terhoqi shume vemendje dhe me beri qe te merja ne telefon shume media, gazetare, hoxhallare e besimtare qe te zbuloja se kush ishte ky dali nga Kruja, qe pasi ishte ber muslimane kishte mar emrin e Hamza Kastriotit, pra ishte ber Hamza Uka. Kuptova qe ishte nje ish komando shqiptar, nga keta fatkeqet qe detyrohen te luftojne per Ameriken ne Afgansitan dhe Irak, uroje qe te mos te kete vrare njerez per NATOn dhe Ameriken. Pasi eshte kthyer nga misionet kriminale te NATOs eshte ber besimtar.
Per besimtaret muslimanet qe punojne ne ushtri ose polici e dine qe nese punojne ne nje departament shteterore ne vendin tone, shiku, shiu dhe koleget e tu do te ndjekin gjate gjithe kohes, nese do te shkosh ne xhami do te fotografojne dhe do te mundohen te te bejne gropen kur ti beson Allahun dhe Profetin Muhammed dhe nuk beson si Edi Rama Jezu Krishtin, Skenderbegin dhe Nonen Tereze.

E njejta gje ka ndodhur dhe me Erzen Uken, i cili me sa kuptoje jetonte ne kushte te veshtira. Ne profilet e tija ne FB, Instagram dhe Youtube tregon disa video ku femijeve te tij ju ben stervitje, pra ju meson karate. Ne nje nga videot e tij ai citon Profetin Muhammed i cili thote “Pergatitini femijet tuaj psikologjikishte dhe fizikishte, muslimani eshte ushtar i Allahut dhe si i till duhet te pergatitet”, asgje kriminale nuk ka ne kete mes. Ne nje video tjeter eshte nje hoxhe ku thuhet se armiqte e islamit do ti luftojne predikuesit e Islamit. Do te mjaftonin keto video qe zoti Eugen Beci, shiku dhe gjithe spiunet qe ne kemi ne Shqiperi do te arrestonin kete vellain tone musliman, qe krimi i vetem i tij eshte se ka mjeker, beson Allahun dhe ben stervitje. Pra me kete qe ka ndodhur, ne republiken hajdute kriminale te Shqiperise ku pothuajse cdo muaj kemi sulme terroriste nga krimi i organizuar, bomba poshte makine etj, por meqe keto behen nga krimi i organizuar, Eugen Beci dhe shteti yne, keta persona qe te ven bomben nuk i quan terroriste, edhe kur nderhyn politika edhe i lirojne keta njerez.

Ne nje vend ku strehohen nje nga organizatat me te medha terroriste ne bote, muxhahedinet iraniane, te cilet sikur mediat perendihmore na informojne per ta se ne kampet e tyre mesojne se si tju nxjerrin syte e tju cajne gojen armiqeve te tyre, ne nje kohe qe kemi te tilla realitete ne Shqiperi, ne nje kohe qe ata qe ven bomba poshte makines i ka ne patronazh politika, e muxhahedinet iraniane i ka Amerika dhe Izraeli, e keto nuk shpallen terroriste. Ne kete situate ku ne jemi, zoti Beci, anti terrori e gjithe ata spiune qe kane nevoje te justifikojne rrogat dhe ekzitencen e tyre kane arrestian Erzen Uken, dhe gjykata e krimeve te renda e ka shpallur terroriste, ajo gjykate qe duhet te meren me vrases, me njerez qe te hedhin ne ere, me shumicen e politikaneve shqiptare, por meret me Erzenin qe ka mar emrin e Hamza Kastriotit, kete fakirin qe ju ben stervitje femijeve te tij. Ne qofte se ti besojne Profetin Muhammed e nuk beson Jezu Krishtin, Skenderbegin, Nen Terezen, pederastet, LGBTI etj, dhe shkon ne palester e ben stervitje, ti je terrorist. Sot nuk pata kohe, pasi kisha planifikuar qe te shkoja ne gjykaten e krimeve te renda, te futesha ne salle e te degjoja se per cfare akuzohej Uka, por nga gazetare te terenti me te cilet fola me thane se seanca sot qe eshte ber degjimore dhe eshte udhehequr nga gjyqtari katolik Bib Ndreca dhe prokurori Eugen Beci, e ka len ne burg Erzen Uken. Kaq te trembur kane qen keta te dy sa kane patur edhe turp qe te linin gazetare ne salle, se e dinin se do dilte nje skanal i turpshem.

Pasi pyeta disa gazetare se pse akuzohet ky djale, pergjigja e vetme me erdhi nga nje gazetar i ora news i cili me tha se Erzen Uka paska botuar ne instagramin e tij nje foto te ISIS dhe ka shkruajtur ALLAHU EKBER. I bje qe neser sikur Eugen Beci te vendosi ne instagram nje foto te ushtrise tone e te shkruaj “lavdrue Jezu Krishti” i bje qe ne duhet ta arrestojme Becin, ta fusim ne burg e ta shpallim terroriste. Cfare ka then Erzen Uka? Asnje gje! Te thuash Allahu Ekber ne nje foto ne instagram eshte sikur ti te vesh foton e femijes tend dhe te thuash mashallah, apo sikur ti vesh foton e dashnores apo gruas e te thuash “oh my God”, eshte edhe sikur te vendosesh foton e nje vrasesi e te thuash “oh my God”, mund te jete nje femer e bukur ose nje xhihadiste i shemtuar, nuk do te thote qe “une dua te bej xhihad ne Siri”, nuk do te thote qe “une dua te shkoje ne Siri e te vrase qafiret”. Pra kunder Ukes nuk ka asnje akuze per te cilen ai mund te denohet. Burgosja dhe arrestimi i tij eshte nje nga rastet me skandaloze ne historine e luftes se organizuar qe NATO dhe SHBA kane nisur kunder komunitetit muslimane shqiptare qe prej luftes ne siri ne vitin 2013. Kuptohet qe per ekstremistet ne administraten amerikane ata i shohin te gjithe muslimanet ne gjithe boten si terroriste. Sot ne bote ka rreth 2 miliard muslimane, sic e dini Trump ka ndaluar njerzit qe vine nga vendet me shumice muslimane qe te hyjne ne Amerike, mund te jesh i pafajshem, i krishter apo ateist nga keto vende, amerikanet i kane ndaluar qe te hyne ne Amerike, pasi per keta psikopate evangjeliste cdo musliman eshte terroriste.

Ky lloj mentaliteti i cili implementohet ne Shqiperi qe nga viti 2013 eshte duke i viktimizuar edhe muslimanet e vendit tone, te cilet po burgosen per asnje gje.

Sot lexova qe edhe ish deputeti Spahiu ka reaguar per kete rast ne facebook “Si shumë veprime të tjera të policisë së shtetit, nga çka na ofruan si fakte, me shumë gjasa kjo do përfundojë u mbars mali e polli një mi. Policia dhe zgjatimi i saj në prokurori janë të aftë të arrestojnë protestues të pafajshëm madje ti mbajnë lidhur me pranga kur janë në spital. Policia e Leshit le të arrestojë ata që kanë grabitur katër herë paratë në Rinas, të arrestojë bandat që vrasin e presin në Shkodër, të arrestojë zarbot e pushtetarëve në Elbasan që kanë marrë peng prej vitesh këtë qytet”, shkruan Spaho në reagimin e tij.

Kjo qe ka ber Eugen Beci, qe ka mar nje fakir qe ju meson femijeve se si te bejne karate, edhe une mund tju mesoje femijeve te mi, edhe ju femijeve tuaj se si te bejne karate se si tja heqin tjetrit thiken dhe pistoleten; duhet t’ju themi femijeve tane qe ti mesojne keto pasi Profeti Muhammed ka then qe “muslimani duhet te jete i forte”; per kaq gje Eugen Beci te con ne burg.

Erzen Uka nuk eshte i pari musliman qe po denohet ne kete fare menyre, ne vitin 2017 moter Emine Alushi u arrestua e u keqtrajtua ne rajonet e policise vetem se i nxoren studentet e saj nje video te 2014 ku ajo shprehte mendimin e saj se ISIS nuk ishte nje organizate e keqe por nje organizate e mire, vetem per kaq gje motra jone u mbajt ne arrest shtepije rreth nje vit.
Pra ne kete vendin tone keta prokuroret dhe spiunet tane qe duan ti bejne qefin Amerikes te shtijne ne burg vetem per nje fjale goje, edhe ne Evropen e Mesjetes kishin me shume liri, kjo qe po ndodh sot ne Shqiperi eshte erresire, eshte tmerr e dhune kunder mendimit te lire, diskriminim kunder muslimaneve shqiptare.

A e kuptoni se sa idiote jane keta njerez? Erzen Uka qe stervit kalamakun e tij, do ta coj si ushtar te ISIS = thone keta. O shiksa qe shihni kete video, isis nuk ka me, e shkateroje Putini, e shkateroje Rusia me Iranin, Sirine dhe Turqine. ISIS ishte pjell e amerikaneve.

Une kam folur me shume ushtarake shqiptare te cilet me kane thene se kushdo qe eshte ushtarak pergjohet edhe ndiqet, nese vini ne xhami do te fotografoheni, si psh nese shkoni te xhamia e Dine Hoxhes etj. Kjo qe po ndodh ne Shqiperi eshte nje sulm i paprecedente qe behet kunder muslimaneve. Edhe ne kohen e mesjet kur persekutoheshin heretiket nuk ka ndodhur nje persekutim kaq i madh. Kjo qe ka ber anti terrori me Erzen Uken eshte nje rast qe tregon se nuk ka liri mendimi e besimi, nese jeni musliman e leshoni mjeker ne kete vend kjo qe kane ber keta sot, tregon se nuk ka demokraci.

Une jam munduar qe keto dite te dal ne televizione, por ne kete vend ka censur e frike nga amerikanet. Kjo qe i ka ndodhur Erzen Ukes, per ju qe e shikoni kete video, eshte nje rast shume i mire per tu larguar nga Shqiperia. Ju qe perndiqeni per shkak te besimit tuaj dhe nuk jeni krimenel, keni 2 opsione ne kete vend:

1- ose te rruani mjekrat e te mos mbani as thike buke me vete se do tju akuzojne per terrorist
2- ose te shkoni ne Evrope e te kerkoni strehim politik

Une si eksperte i islamofobise qe jam do te vij kudo ku ju te jini, ne Evrope ose Britani te Madhe, dhe do ju deshmoje ne gjyqin tuaj nese juve ju ndodh ajo qe i ka ndodhur Erzen Ukes, tju arrestojne vetem se beni stervitje, nuk ka gjykate ne rruzullin tokesor qe mund tju denoje per kaq. Erzeni se shpejti do dali i pafajshem, uroje qe ta shohi kete video kur te dali. Me kete qe i ka ndodhur atij eshte nje shkelje e te gjitha kartave te te drejtave te njeriut. Kryeministri Rama e Agron Sojati duhet te kene turp per kete qe i kan ber Ukes.

Duhet t’ju apeloje edhe muslimaneve shqiptare qe nuk duhet te tremben, ju ne asnje momente nuk duhet te terhiqeni nga beteja per te drejten tuaj per te qen musliman, te drejten tuaj per te mos besuar fjala vjen ne Skenderbeun por ne Hamza Kastriotin, eshte e drejta juaj qe jau garanton kushtetuta dhe te gjitha kartat qe kjo republike ka firmosur. Vellezer dhe motra besimtare mos kini frike, denonconi rastet e abuzimit kunder jush, rastet kur ju jeni larguar nga puna apo jeni arrestuar se mbani mjeker. Erzen Uka nuk eshte kriminel, me sa kam pare une, se po te kete therur njerez une nuk e mbroje dot, por me keto qe kemi pare deri sot ai nuk ka ber asnje krim. Nuk ka ligj ne bote qe te denon per keto gjera qe ka ber Uka. Kjo ndodh ne kete republiken tone injorante e islamofobike qe udhehiqet nga Kryeminstri i rilindur katolik Edi Rama dhe gjenerali katolik Sander Lleshi. Inshallah behet me mire, mos u merzisni, selam alejkum!