Bota

Forcat izraelite arrestojnë 8 palestinezë

Forcat izraelite arrestuan tetë palestinezë në bastisjet brenda natës të kryera në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim, ushtria izraelite tha se individët u arrestuan për “përfshirje të dyshuar në aktivitete popullore armiqësore”, pa specifikuar natyrën e këtyre “aktiviteteve” të supozuara.

Ushtria izraelite kryen fushata të shpeshta arrestimi në të gjithë Bregun Perëndimor, duke përfshirë Kudsin Lindor, me pretendime të ndryshme.

Sipas shifrave palestineze, afërsisht 5,700 palestinezë, duke përfshirë gratë dhe fëmijët e shumtë, aktualisht po vuajnë në qendrat e paraburgimit në Izrael.