Bota

Forcat Pushtuese Izraelite vendosin blloqe betoni në jugperëndim të Bethlehemit

Forcat Pushtuese Izraelite (IOF) vendosën blloqe betoni në një rrugë pranë fshatit Khirbet al-Deir, në jugperëndim të Bethlehem në Bregun Perëndimor.

Sipas burimeve lokale, Forcat Pushtuese Izraelite (IOF) vendosën katër blloqe betoni në rrugë për të përdorur vendin si një pikë kontrolli për të kontrolluar qytetarë palestinezë dhe për të lejuar ushtarët të pozicionohen pas blloqeve gjatë përleshjeve me të rinjtë lokalë.

Bregu Perëndimor ka parë rritjen e tensioneve të dhunshme në javët e fundit, veçanërisht pasi Forcat Pushtuese Izraelite (IOF) vranë disa palestinezë dhe shkatërruan shumë shtëpi të palestinezëve.

Burimi: The Palestinian Information Center/ ML