Bota

Gjenerali iranian u zotua të godasë forcat amerikane në Lindjen e Mesme në rast lufte

Gjenerali i Brigadës iraniane Hossein Salami ka komentuar fjalët e Presidentit Trump në lidhje me aftësinë e Iranit për të marrë përsipër Lindjen e Mesme në 12 minuta duke thënë se Irani mund ta bëjë atë shpejt edhe me ushtrinë amerikane të pranishme në rajon, raportoi Agjencia e Lajmeve Tasnim. Salami gjithashtu shtoi se Teherani ka fituar “aftësinë për të fituar pushtet përballë SHBA-ve”.

Gjenerali i Brigadës vuri në dukje se përpjekjet amerikane për të izoluar Iranin kanë dështuar përfundimisht, ndërsa në të njëjtën kohë, Uashingtoni kishte arritur të “izolonte veten” nga pjesa tjetër e botës dhe humbi aftësinë e saj për të formuar aleanca politike. Ai më tej shtoi se ekonomia amerikane nuk do të ishte në gjendje të përballonte koston e një lufte me Iranin.

“Ekonomia amerikane nuk është e aftë të trajtojë një luftë të re. Një luftë me Republikën Islamike do ta shtyjë luftën jashtë rajonit, sepse struktura ushtarake amerikane është e lodhur dhe ata [SHBA] janë pothuajse të dëbuar nga Gjiri Persik “, tha ai.

“Transportuesit e aeroplanëve amerikanë janë brenda rrezes së raketave balistike me saktësi pin-point që janë të aftë për të goditur objektivat e lëvizshëm”, paralajmëroi ai.

Salami po i referohej një vërejtjeje të bërë nga Trump gjatë një tubimi të tij, duke pretenduar se para administratës së tanishme, Teherani ishte në gjendje të merrte tërë Lindjen e Mesme në 12 minuta. Presidenti amerikan pastaj vlerësoi se Irani nuk është më në gjendje ta bëjë këtë dhe në vend të kësaj thuhet se është vetëm “duke u përpjekur të mbijetojë”.

Më parë, një tjetër gjeneral iranian, Ghasem Soleimani,  paralajmëroi Presidentin e SHBA Donald Trump kundër një konflikti me Teheranin. Paralajmërimi u postua në faqen e përgjithshme të Instagram-it, së bashku me një poster të stilit të Trioneve që shfaqi Soleimani dhe një titull që lexonte “Unë do të qëndroj kundër jush”.

Ky post erdhi si përgjigje ndaj një tjetër posteri, botuar nga Trump në Twitter-in e tij. Presidenti amerikan e përdori atë për të njoftuar se “sanksionet kundër Iranit po vijnë më 5 nëntor”, duke përdorur frazën portreti nga seria HBO.

Më 5 nëntor, Shtetet e Bashkuara do të rivendosin të gjitha sanksionet kundër sektorëve të energjisë, bankave dhe të anijeve iraniane, të cilat më parë u hoqën nën JCPOA ose marrëveshja bërthamore e Iranit.

Burimi: Sputnik/ Gazeta impakt

OPINIONE