Gjykatat palestineze marrin një vendim “të çuditshëm” vetëm për Ramazan

Kreu i gjykatave palestineze të dielën u tha gjykatësve të mos u jain cifteve divorc gjate muajit te shenjte te Ramazanin.

Gjykata kryesore e arsyetoi vendimin “duke pasur frikë se agjërimi njëmujor mund të shkaktojë fjalë të nxituara për të cilat do te pendoheshin më vonë”.
“Disa cifte, për shkak se nuk kanë ngrënë dhe nuk kanë pire duhan, krijojnë probleme” në martesat e tyre, tha kreu u gjykates në një deklaratë.

Sipas Autoritetit Palestinez, 50.000 dasma u festuan në Bregun e okupuar Perëndimor dhe Rripin e Gazës në vitin 2015, por u regjistruan edhe më shumë se 8,000 divorce.
Papunësia dhe varfëria endemike thuhet të jenë faktorët kryesorë kontribues ne divorce.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne