Greqia ashpërson masat, gjysma e vendit futet në karantinë

Qeveria greke njoftoi masa shtesë në përballimin e pandemisë së COVID-19 në Greqi. Duke filluar nga data 6 mars deri më 16 mars do të futen në karantinë një sërë zonash duke përfshirë Atikën, Akainë, Arkadinë, Selanikun, Larisën, Lefkadën jashtë Meganisi, Fthiotida, Argolida, Korinth, Thesprotia, Arta, Samos, Boeotia, Chios, Etoloakarnania, Rodos, Evia jashtë Skyros si dhe Komunat e Kalymnia.

Për të dalë nga banesa gjatë karantinës apo për të lëvizur nga një qytet në tjetrin duhet marrë leje me SMS. Në zonat e kuqe ndalohet lëvizja nga ora 21.00 deri në 05.00 të mëngjesit, ndërsa në zonat me nivelin e rrezikut shumë të lartë nga ora 19.00 deri në 05.00 të mëngjesit.

Përjashtim bën vetëm Rajoni i Atikës dhe Njësisë Rajonale të Selanikut, ku ndalimi i trafikut gjatë ditëve të javës (nga e hëna në të premte) ndalohet nga ora 21:00 deri në 05.00 të mëngjesit, për shkak të natyrës metropolitane të këtyre zonave. / LAPSI

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne