Opinion

Haim Saban mbështet Biden: Javën e ardhme do të organizojë një konferencë për mbledhje fondesh

Nga: Jacob Kornbluh

Manjati Izraelito-Amerikan Haim Saban, një donator dhe një nga mbështetësit kryesorë Demokratë, pritet të organizojë një mbledhje fondesh virtuale në mbështetje të të nominuarit për president të Partisë Demokratike Joe Biden të hënën e ardhshme, mësoi insaideri Hebrenj.

(Shënimi i redaktorit: Saban është një miliarder i cili ka deklaruar: “Unë jam një djalë me një çështje, dhe çështja ime është Izraeli”.)

Eventi do të paraqesë Biden, së bashku me Rep. Adam Schiff (D-CA) dhe kushton 500,000 dollarë për person, i tha Insaiderit një person që ka dijeni për këtë organizim.

Saban dhe gruaja e tij, Cheryl, të cilët ishin donatorët më të mëdhenj individualë të fushatës presidenciale të Hillary Clinton në 2016, qëndruan mënjanë dhe nuk mbështetën asnjë kandidat gjatë zgjedhjeve presidenciale brenda democratëve të vitit 2020.

“Unë jam i kënaqur të shoh kaq shumë demokratë që vijnë së bashku në mbështetje të Zëvendës Presidentit Joe Biden dhe jam krenar që e mbështes atë për president”, i tha Saban Insaiderit të Enjten. “Joe është një udhëheqës i dëshmuar që ka përvojë, vizion dhe zemër për të unifikuar vendin tonë në këtë kohë shumë-partizane. Gjykimi dhe historiku i Joe tregon se ai do të rikthejë gjerësisht pozicionin e Amerikës si një udhëheqës global moral dhe do të sigurojë që aleanca e fortë, dypartiake midis SH.B.A. dhe Izraelit të mbetet e palëkundshme”, shpjegoi Saban.

Duke treguar komentet që Biden bëri në 2013 në një konferencë të hapur në J Street – “Nëse nuk do të kishte një Izrael, do të na duhej të shpiknim një për t’u siguruar që interesat tona të ruheshin” Saban tha,” Unë jam i bindur që Joe është udhëheqësi i duhur për të bërë përparimin e vërtetë për amerikanët dhe partnerët tanë ndërkombëtarë dhe nxisni partinë tonë të bashkohet në mbështetje të tij”.

(Shënimi i redaktorit: Mbështetja për Izraelin, me historinë e saj të gjatë të abuzimeve të të drejtave të njeriut, dëmton interesat e SH.B.A. – shihni këtë.)

Saban ka mbajtur lidhje të ngushta me Jared Kushner, dhëndrin e Presidentit Donald Trump, në vitet e fundit dhe thuhet se ndihmoi në ndërmjetësimin e marrëveshjes së fundit të normalizimit midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe. Saban vlerësoi gjithashtu planin e paqes të Trump në Lindjen e Mesme në fillim të këtij viti.

Jacob Kornbluh është reporteri i politikës kombëtare për Insiderin Cifut. Kornbluh mbulon politikën me një kënd hebre dhe rregullisht interviston komentuesit politikë dhe ekspertët e sigurisë për programin e mëngjesit në Daily Kickoff të Insider Hebre. Ai u paraqit në listën e JTA-së 2018 me 50 hebrenjtë më të mirë për të ndjekur në Twitter. Ai më parë ka punuar si reporter i Bashkisë për JP Updates dhe mbuloi garën për kryetar bashkie të NYC 2013 për Yeshiva World News./GazetaImpakt//israelpalestinenews.org/

OPINIONE