Bota

Hamas: Marrëveshjet mes EBA-së, Bahreinit dhe Izraelit akt tradhtie

Marrëveshjet për normalizimin e marrëdhënieve midis Bahreinit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit janë akt tradhtie kundër palestinezëve, tha sot zëdhënësi i grupit palestinez të rezistencës Hamas.

Sami Abu Zuhri tha se marrëveshje të tilla nuk do të sillnin paqe në Izrael dhe njerëzit e rajonit do të vazhdojnë ta shikojnë shtetin izraelit si një armik dhe akuzoi dy vendet arabe për anën e armikut.

Izraeli zyrtarisht nënshkroi marrëveshje me përfaqësuesit e Bahreinit dhe EBA-së gjatë një ceremonie në Shtëpinë e Bardhë të kryesuar nga presidenti i SHBA-ve, Donald Trump.

Bahreini u bë vendi i katërt arab që vendosi marrëdhënie diplomatike me Izraelin të premten e kaluar pas Egjiptit në vitin 1979, Jordanisë në 1994 dhe Emirateve të Bashkuara Arabe në gusht.

Palestinezët organizuan një seri protestash të martën në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës nën okupim kundër marrëveshjeve kontroverse./AA

OPINIONE