Bota

Kina planifikon turne në rajonin ujgur për diplomatët evropianë

Kina është shprehur sot se do të marrë diplomatët evropianë në një turne në rajonin veriperëndimor Xinjiang, atdheu i komunitetit ujgur që është një pikë fokusi në qendrat perëndimore për shkak të abuzimeve të pretenduara të të drejtave të njeriut.

Duke folur në një konferencë shtypi në Pekin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Wang Wenbin, tha: “Diplomatët e BE-së dhe vendet anëtare në Kinë kanë propozuar një vizitë në Xinjiang dhe ne u dakorduam dhe po bëjmë marrëveshje për vizitën e tyre”.

Deklarata vjen një ditë pasi presidenti i Kinës, zhvilloi bisedime me udhëheqësit e BE-së mbi një axhendë me katër pika për zhvillimin e lidhjeve dypalëshe, përfshirë “të qenit të hapur”.

Ai gjithashtu përcolli vendimin e SHBA-ve për të bllokuar importet e disa mallrave nga Xinjiang për akuzat se ato “prodhohen me punë të detyruar të sponsorizuar nga shteti”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze theksoi se Pekini kundërshton “prezumimin e fajit”, raportoi e përditshmja shtetërore “Global Times”, duke iu referuar akuzave për abuzime masive të të drejtave të njeriut kundër ujgurëve, të cilët janë kryesisht muslimanë.

“Ne gjithmonë i mirëpresim miqtë nga e gjithë bota, përfshirë BE-në, për të vizituar Xinjiang dhe për të kuptuar situatën reale të rajonit, në vend që të mashtrohen nga disa gënjeshtra të trilluara qëllimisht”, tha ai./AA

OPINIONE