Hapet ekspozita per nene terezen e Kalkutes. Shenjtore apo …….

Në Kampusin e Universitetit “Nënë Tereza” në Shkup, të enjten përpara një numri të madh të artdashësve u shpalos ekspozita e tretë me mozaik “Nënë Tereza nga Shkupi në Kalkutë” të punuar nga akademiku, Izet Zeqiri.

Një vështrim mbi këtë ngjarje ka shkruar edhe profesoresha e Historisë së artit, Jëlldëz Asani e cila e filloi kumtesën e saj me një thënie nga Nënë Tereza: “Nuk ka rëndësi sa shumë jemi të angazhuar të bëjmë, por sa shumë dashuri vendosim në të”.

Në vështrimin e Jëlldëz Asanit thuhet: “Në këto kohëra të turbullta, kur kemi aq nevojë për dashuri, mirëkuptim, bamirësi, solidaritet dhe për më shumë qetësi shpirtërore, figura e Nënë Terezës është kthyer në një sinonim të dashurisë dh respektit të ndërsjellë ndërmjet njerëzve. Zemra e madhe e Nënë Terezës, dhe ledhatimet e duarve të saj shëruan aq shumë plagë shpirtërore të skamnorëve”.

Figura e Nënë Terezës në këto vepra përcillet edhe me objekte të ndryshme profane dhe sakrale nga Çarshia e Vjetër dhe nga Kalaja e qytetit të Shkupit.

Nene Tereza edhe pse tek shqiptaret njihet si dicka qe vleresohet duhet te permendet fakti qe ajo nuk ka dhene asnje kontribut per shqiptaret. Asnje dollar nuk eshte perdorur ne ndihme te shqiptareve nga dhjetra miliona dollare qe ajo mori si ndihme nga vende te ndryshme te botes nderkohe qe ne Indi egziston edhe nje “dark side” e saj per menyren sesi pacientet jane trajtuar nga kisha katolike ne kohen e saj.

Në një dokumentar të vitit 1994 me emrin “Engjëlli i Ferrit”, filluan të dilnin ne publik kritikat ndaj veprës së Terezës.

Teresa shpeshhere ka pranuar donacione dhe medalje nga njerëz të përfshirë në gjenocidet e mëdha të komuniteteve të krishtera në mbarë botën. Këtu përfshihet Ronald Reagan, presidenti i SHBA-së, i cili ka orkestruar vrasjen masive të murgeshave katolike dhe kryepeshkopit të San Salvadorit gjatë luftës së ftohtë

Për dikë që ia kushtoi jetën shpëtimit të jetëve, kjo ishte shumë hipokrite. Ajo ishte gjithashtu ka pasur lidhje me biznesmene te suksesshem si Charles Keating, i cili më vonë do të dënohej për mashtrim dhe shantazh për praktikat e tij të pista të kredive. Kjo tregonte se Tereza kishte një prirje për të mbledhur para pa marre parasysh burimin e tyre.

Nëpërmjet dëshmive të ndryshme të dëshmitarëve okularë pretendohej se nuk kishte kujdes për sigurinë e shendetit për individët e sëmurë nga vigjilentët e Terezës. Kjo mospërfillje u pa në formën e ripërdorimit të të njëjtave gjilpëra për pacientë të tjerë të ndryshëm që po trajtoheshin me semundje te rrezikshme ndermjet tyre HIV dhe AIDS.

Nga shume njerez te pranishem ne sherbimet e saj mund të konkludohet se Tereza po përfitonte nga këta njerëz për të rritur imazhin e saj  në vend që të kujdesej për këta njerëz.

Refuzimi i Terezës dhe i misionarëve të tjerë për të instaluar ngrohës uji në disa kampe është një dëshmi se ajo kujdesej me shume për personalitetin dhe famen e saj dhe jo për ujin e ngrirë me të cilin dikur laheshin pacientët.

Donald McIntyre shkoi fshehurazi në një nga bujtinat e saj për t’u bërë vullnetare për Terezën dhe raportoi neglizhencë të ngjashme dhe raste abuzimi. Raportet e tij pretendonin se fëmijët dhe të sëmurët mendorë shpesh lidheshin me litarë dhe rroba ne menyre jonjerezore.

Ne menyre qe dikujt t’i jepet titulli i shenjte si ne rastin e Terezes individi duhet të kryejë dy mrekulli të njohura që më pas do të njiheshin dhe miratoheshin nga Kisha Katolike. “Dy mrekullitë” e Terezës sipas kishes katolike ndodhën në vitin 1998 dhe 2008 per 2 persona te cilet ishin te semure me tumor dhe ne fakt mrekullia e vertete ne keto 2 raste ishte nderhyrja e doktorreve dhe jo ajo e nene Terezes.

Nje tjeter zhgenjim nga shume shqiptare eshte dhe fakti qe ajo ka vizituar dhe dhuruar lule tek varri i diktatorit Enver Hoxha nga dora e te cilit nje komb i tere ka vuajtur me shekuj.

Medium/GazetaImpakt

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne