Rajoni

Hashim Thaqi behet historian: i vjedh Skenderbeun dhe Majka Terezen, Tiranes dhe Skopjes

Pak ditë pasi shpërtheu debati për mbulimin e Skënderbeut në Tiranë, gjatë faljes së namazit të Bajramit, ka ardhur reagimi i Presidentit të paditur te Kosovës, Hashim Thaçi.

Qëndrimin rreth kësaj çështjeje ai ka zgjedhur ta bëjë publik, në fjalimin e tij, gjatë shugurimit të Katedrales Shën Tereza në Prishtinë, ku Thaqi eshte shfaqur si katolik me kryqin e Jezu Krishtit ne shpine. I “forti” kosovar, ka vendosur qe ne mes te Prishtines te shkeli ligjin dhe kushtetuten e Kosoves dhe ti vjedhi Shqiperise dhe Maqedonise dy figurat e tyre publike: Skenderbeun dhe Majka Terezen. Ai deklaroi se:

“Me këtë rast me lejoni të ripërsëris faktin se jemi krenarë se nga populli ynë dolën dy figura të mëdha Gjergj Kastriot Skënderbeu dhe Nëna Terezë. Nuk ka beze as pëlhurë te bardhë ose të zezë që mbulon madhështinë kombëtare dhe civilizuese të Gjergj Kastriotit” ka thënë ndër të tjera Thaçi.

Ndersa liderët e Tiranës qe e kane simbol kombetar nuk reaguan, Hashim Thaqi nxitoi qe ti vjedhi Tiranes Skenderbeun dhe ta mbroje publikisht para klerit katolik heroin e Tiranes dhe Vatikanit. / Gazeta Impakt

OPINIONE