Historia e Somayehs: si e rrembeu MEK-u dhe si ja perdhunoi te vellane

Ne linkun me poshte, babai i Somayes, Mostafa Mohammadi tregon historine e vajzes se tij, Somayehs, vajzes e cila i mbahet peng nga moxhahedinet iranian qe prej 21 vitesh. Ne kete film, Mostafai tregon historine e moxhahedineve, sesi moxhahedinet ia rrembyen vajzen, si ia manipuluan dhe sesi e transformuan ne Somayen qe eshte sot.

Filmi tregon luften e familjes Mohammadi per te liruar vajzen e tyre nga sekti ekstremist i moxhahedineve. Deshmimtaret e kesaj videoje tregojne per vrasjet, perdhunimet dhe pengmarrjet qe ky sekt i ka bere sa e sa njerezve gjate ekzistences se tij. Tregohen perdhunimet ne grup qe Massoud dhe Maryam Rajavi i benin vajzave, burgosjen e personave qe donin te largohen, torturat dhe me ne fund edhe perdhunimin qe moxhahedinet i kane bere djalit te Mostafait, Mohammadit. Filmi tregon edhe sesi moxhahedinet e detyruan Mostafain te djege veten perpara ambasades franceze ne Kanada per te protestuar per Marjam Rajavin, ne menyre qe te shihte vajzen dhe djalin e tij.

Ky film i cili eshte koleksion i nje pune disa dhjetra vjecare tregon historine e dhimbshme te familjes Mohammadi dhe arsyet pse MEK-u mban peng ne Shqiperi, Somayeh Mohammadin:

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne