Shqiperia

Ilir Meta për Saimir Tahirin: Delinkuent që mbyti me drogë jo vetëm Shqipërinë, por gjithë Europën

Deklaratë e fortë e Presidentit Ilir Meta përballë gazetarit Çim Peka në emisionin ‘FAKT’ në SYRI.net.

I pyetur nga gazetari Peka në lidhje me deklaratat e Saimir Tahirit dhe një koment për të, presidenti Meta tha:

Nuk mund ti shmangem të gjithë pyetjeve tuaja.

Por ç’koment mund të kem unë për një delinkuent që mbyti me drogë jo vetëm Shqipërinë, por gjithë Europën’.

Meta është shprehur se nuk do ta kishte bërë kurrë ministër të Brendshëm një person të tillë.

Nuk dëshiroj të vazhdoj më me këtë çështje, besoj se e dhashë një përgjigje shteruese, e cila nuk më shkarkon dhe mua nga përgjegjësia për të kaluarën time.

Një nga përgjegjësitë e mia është që një person i tillë nuk duhet të ishte bërë kurrë Ministër i Brendshëm dhe unë e kisha të gjithë mundësinë. Por me këmbënguljen e kryeministrit ai u bë Ministër i Brendshëm.

Kjo nuk është fare e vërtetë e dinë vetë ata pse e kanë shkarkuar’, u shpreh presidenti Ilir Meta.

OPINIONE