Bota

Iraku kundërshton ashpër ndërhyrjen amerikane në punët e brëndshme të vendit

Ministria e Jashtme e Irakut hodhi poshtë të shtunën atë që e quajti ndërhyrjen e SHBA në punët e saj pasi ambasada e SHBA lëshoi ​​një deklaratë duke i thënë Iranit fqinj të respektojë sovranitetin e Irakut të lejojë çarmatimin e milicive shiite.

Ambasada e SHBA në Bagdad kishte postuar një mesazh në Twitter të martën duke thënë se Teherani duhet “të respektojë sovranitetin e qeverisë irakiane dhe të lejojë çarmatosjen, demobilizimin dhe riintegrimin” e milicive shiite.

Kjo ishte një nga disa deklarata të lëshuara në llogarinë Twitter të ambasadës që përshkruan kërkesat e SHBA përpara se sanksionet e reja të SHBA-së mbi sektorin e naftës dhe financat iraniane të hyjnë në fuqi më 4 nëntor. Sanksionet shqetësojnë Irakun pasi importon furnizime të rëndësishme nga Irani.

Ministria e jashtme e Irakut tha në një deklaratë se “kundërshton ndërhyrjen në punët e brendshme të Irakut, veçanërisht reformën e brendshme të sigurisë” dhe kërkoi që postimi në Twitter të hiqet.

Uashingtoni dhe Teherani kanë konkurruar për ndikim në Irak që nga pushtimi i vitit 2003 i SHBA që përmbysi Saddam Hussein.

Ushtria shiite e Irakut, e cila mori pjesë në një fushatë të mbështetur nga SHBA për të mposhtur Shtetin Islamik, u përfshi zyrtarisht në forcat e sigurisë këtë vit. Disa milicia janë mbështetur nga Irani, një komb shum e shiit. Uashingtoni do që ata të çarmatosen.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se do t’i japë Bagdadit një heqje dorë nga importet e gazit dhe energjisë nga Irani që ushqejnë stacionet energjitike të Irakut dhe sendet ushqimore jetike, thanë zyrtarët irakianë të premten.

OPINIONE