Irani paralajmëron SHBA-në dhe Britaninë e Madhe: Mos testoni zemërimin e Azisë Perëndimore

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian ka dënuar aktet e fundit të agresionit kundër vendeve në Azinë Perëndimore, duke paralajmëruar Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë që të mos testojnë zemërimin e kombeve të rajonit.

Në një postim në llogarinë e tij në rrjetin social X të dielën, Amir-Abdollahian tha se Irani denoncon valën e fundit të sulmeve ajrore nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania në Jemen dhe sulmet vdekjeprurëse nga forcat pushtuese amerikane kundër një numri objektesh në Irak dhe Siri.

Ministri i Jashtëm iranian tha se në një takim me Sekretarin e Jashtëm britanik, David Cameron, ai deklaroi në mënyrë eksplicite se vazhdimi i luftës nuk është zgjidhje. “Mos e provoni zemërimin e rajonit. Ne e konsiderojmë sigurinë e Irakut, Sirisë, Jemenit dhe Palestinës  si sigurinë e rajonit”, tha kryediplomati iranian./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne