IRNA: 19 anëtarë të MKO-së arrestohen në jug të Iranit që po minonin stabilitetin!

Forcat e inteligjencës iraniane kanë arrestuar 19 anëtarë të Organizatës Mujahedin-e Khalq (MKO) në provincën juglindore të Sistan dhe Baluchestan, njoftoi të hënën agjencia zyrtare e lajmeve iraniane IRNA.

Anëtarët e MKO-së u arrestuan në operacione të përbashkëta dhe të koordinuara nga forcat e Departamentit të Inteligjencës të provincës dhe Organizatës së Inteligjencës të Korpusit të Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit pas monitorimit të inteligjencës, thuhet në raport, pa specifikuar datën e arrestimeve.

Ai shtoi se MKO kishte përdorur prej kohësh dallimet etnike dhe fetare si një mjet për të provokuar ndarje në Iranin juglindor.

Sipas IRNA, MKO ka përdorur mediat sociale për të rekrutuar dhe trajnuar një numër njerëzish në provincë gjatë muajve të fundit. Këtyre personave iu janë ngarkuar misione të ndryshme “terroriste”, si vrasja e anëtarëve të njohur të grupeve etnike dhe fetare, nxitja e trazirave, shkatërrimi i pronës dhe objekteve publike, sulmet ndaj objekteve ushtarake dhe policore.

Irani e cilëson MKO-në si një organizatë terroriste, duke e akuzuar atë për vrasjen e “dhjetëra mijëra qytetarëve iranianë”. Aktualisht grupi ndodhet në Shqipëri./gazetaimpakt/english.news

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne