Bota

Ish-kancelari austriak akuzohet se i quan hebrenjtë “të uritur për pushtet” në shënimin e librit antisemitik

VIENNA, AUSTRIA - OCTOBER 15: Heinz-Christian Strache, lead candidate of the right-wing Austria Freedom Party (FPOe) gives television interviews following Austrian parliamentary elections on October 15, 2017 in Vienna, Austria. Initial results show 31,7% for the conservative Austrian People?s Party (OeVP), 26,4% for the Austrian Social Democrats (SPOe) and 26,4% for the right-wing Austria Freedom Party (FPOe). The OevP will seek a coalition partner to create a new government, though its current partner SPOe of Chancellor Christian Kern have indicated they will not seek to be in a coalition again with the OeVP following the election. This opens the door for the FPOe, who have run on a ?fairness for Austrians? campaign with anti-immigrants, anti-refugees and anti-Islam tones. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

Heinz-Christian Strache, ish kryetari i Partisë Liria, është futur në skandal politik për akuzat e korrupsionit vitin e kaluar. Tani, politikani është duke u përballur me një shqyrtim të ri për gjoja shkrimin e një kushtimi për një libër anti-semitik gati 80-vjeçar.

Ish nënkancelari Austriak, Heinz-Christian Strache, ka rënë në sulm nga politikanët e vendit pasi Suddeutsche Zeitung pretendoi se ai i shkroi një kushtim një ribotimi të librit antisemitik të vitit 1941 “Rrëfimet hebraike nga të gjitha kohërat dhe tokat” të Jonak von Freyenwald, përsëri në vitet 1990, se gjoja ia kushtoi atë një shoku.

Shënimi, i cili u botua nga dega dhe u raportua nga një ekspert i shkrimit të dorës, thuhej se ishte “pothuajse me siguri” shkruar nga Strache, duke iu referuar popullit hebre si “kundërshtarë” që ishin besnikë për pushtet.

“Ky libër duhet të ju jap një pasqyrë të botëkuptimit hebre të ndërlikuar dhe të uritur për pushtet, përkushtimi i nënshkruar me “Heinz-Christian Strache” lexohet në gjermanisht. “Si pjesë e elitës politike të vendit tonë, ne duhet të studiojmë armiqtë tanë, t’i ekspozojmë dhe t’i ballafaqojmë me idetë e tyre të ndërlikuara”.

Ish-kancelari i dikurshëm u ofrua menjëherë për mediat për të komentuar gjetjen. Sidoqoftë, ai komunikoi përmes avokatit të tij se nuk ishte i vetëdijshëm për përmbajtjen e librit dhe nuk mund të kujtonte që e kishte shkruar shënimin, ndërsa kundërshtoi me forcë çdo ndjenjë antisemitike “jashtë bindjes së thellë”, raportoi Suddeutsche Zeitung.

Politikani, i cili humbi pozicionin e tij si zv / kancelar pas një skandali korrupsioni vitin e kaluar, tani po përballet me një reagim nga zyrtarë të tjerë austriakë pas akuzave. Kryetarja e Partisë Socialdemokrate të Austrisë, Pamela Rendi-Wagner, e konsideroi përkushtimin si “të pështirë”, një koment që pati jehonë nga ministri i Kancelarisë Austriake, Karoline Edtstadler.

Libri “Rrëfimet hebraike nga të gjitha kohërat dhe tokat” të Freyenwald u botua fillimisht në vitin 1941 nga National Socialist Stürmer Verlag dhe ishte parë prej kohësh si një shembull i “Antisemitizmit Austriak gjatë kohës së luftës”./Gazetaimpakt/ sputniknews/