Ish-shefi i CIA-s kritikon Trumpin për politikat kundër Iranit

Ish-shefi CIA-s ka kritikuar ashpër qëndrimet radikale dhe të pamatura të presidentit të Amerikës kundër Iranit.

Agjencia e lajmeve Sputnik njoftoi se John Bernan ka deklaruar se politika e Trump redukton mundësitë për zbatimin e reformave politike paqësore në Iran. Ai shtoi: “Vitin e kaluara Trump duke dënuar Iranin dhe marrëveshjen bërthamore, ka shkatërruar mundësitë për forcimin e reformatorëve dhe perspektivës për ndryshim politik të qetë në Iran. Politika luftënxitëse nuk është as strategjia dhe as mekanizmi për të treguar forcën dhe ndikimin e Amerikës”.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne