Ishin nisur me anije peshkimi drejt Anglisë, kapen 69 shqiptarë

Shtatëdhjetë e dy persona janë arrestuar pasi një anije peshkimi u kap në brigjet e Great Yarmouth të martën (17 nëntor).

Anija, e cila kishte lundruar nga zona Ostend e Belgjikës, u ndalua në portin Harwich në orët e para të mëngjesit të djeshëm.

Tre anëtarë të ekuipazhit, një shtetas letonez dhe dy shtetas ukrainas, u arrestuan nën akuzën për trafik të emigracionit të paligjshëm.

69 personat e tjerë, të gjithë shtetas shqiptarë, u arrestuan gjithashtu për kalim i paligjshëm i kufirit sipas ligjit vendas.

Operacioni në Harwich u ndihmua nga Policia e Essex.

Zëvendës Drejtori i Hetimeve të NCA, Craig Naylor tha:

“Ky ishte qartë një incident i rëndësishëm dhe një përpjekje e rëndësishme për të shkelur kontrollet kufitare të “Mbretërisë së Bashkuar”.

“Hetimi ynë për këtë përpjekje vazhdon, dhe unë do të doja të falënderoja partnerët tanë në Essex Police, Forca Kufitare dhe Zbatimi i Imigracionit për gjithçka që bënë natën e kaluar dhe punën e tyre të vazhdueshme në mbështetje të hetimit tonë të vazhdueshëm.

“Duke punuar me partnerët tanë, ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që mundemi për të prishur dhe çmontuar rrjetet e kontrabandës së njerëzve, dhe për t’i parandaluar ata nga shfrytëzimi i migrantëve për përfitim.

“Qëllimi ynë është të synojmë ata që shkaktojnë dëm, të mbrojmë ata që janë më të prekshëm ndërsa sigurojnë kufijtë e Mbretërisë së Bashkuar.”/Tpz

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne