Islami politik global: nga kalifati turk te vilajeti i fakihut iranian

Ne videon me siper Dr. Olsi Jazexhi ben nje rezyme te historise se Islamit politik qe nga koha e profetit Muhamed, ne kohen e umajadeve, abasideve, osmaneve dhe deri ne kohen e Vilajetit te Fakihut me revolucionin islamik iranian ne 1979. Tregohet sesi u themelua kalifati: kush ishin kalifet rashidun; kush ishin umajadet; kush ishin abasidet; si u bene osmanet kalifet e Islamit; pse britaniket dhe masoneria boterore luftoi kalifatin turk; si Abdulhamidi II perdori pan-islamizmin dhe kalifatin te kercenojne imperialistet e krishtere evropiane; si u shkaterrua kalifati ne 3 shkurt 1924; si Sherif i Mekes Huseini u shpall kalif dhe si britaniket me mbreterine e Nexhdit pushtuan Meken dhe Medinen dhe shkaterruan kalifatin e Nexhdit duke krijuar Mbreterine e Arabise Saudite; si britaniket perdoren vehabistet saudite kunder kalifatit turk; si britaniket krijuan Izraelin me deklaraten e Balfourit ne 1917 dhe si Izraeli i ka poshteruar arabet; si jetuan muslimanet te kolonizuar nga imperialistet e krishtere dhe komuniste nga viti 1924 deri ne 1979; cilat ishin politikat e Ataturkut kunder Islamit; cilat ishin politikat e Muhamed Reza Pahlavit kunder Islamit; pse hoxhe Ruhullah Khomeini u revoltua sikur Musa Qazimi dhe Haxhi Qamili kunder politikave te shahut: si fitoi revolucioni islamik ne Iran; si u sulmua Irani nga Iraku me nxitjen amerikane pas revolucionit islamik; si Irani ka ndertuar Boshtin e Rezistences nga Irani, ne Irak, Siri, Liban, Jemen dhe Palestine; si Garda Revolucionare Iraniane dhe Forca e Kudsit – Jeruzalemit drejton rezistencen palestineze per clirimin e Palestines; si amerikanet dhe izraelitet kane ndertuar aleance me diktaturat arabe dhe Islamin vehabist kunder Iranit; cili eshte qellimi final i anglo-amerikaneve dhe Izraelit per te krijuar Izraelin e madh biblik nga Egjipti deri ne Irak; si amerikanet dhe sauditet perdoren vehabizmin saudit per te krijuar ISIS-in dhe Xhahbat al-Nusren per te shkaterruar Sirine; mbi veshtiresine e Vilajetit te Fakihut per te zevendesuar Kalifatin ne Boten e Sunizmit.

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne