“Izraeli dëshmon mbështetjen për terroristët”

Izraeli ka sulmuar një kamp ushtarak sirian pranë qytetit jugperëndimor të Kuneitras, duke vrarë tre ushtarë. Regjimi i Tel Avivit rregullisht godet pozicionet e ushtrisë siriane në Golan, duke pretenduar se sulmet janë hakmarrëse. Siria thotë se bastisjet synojnë të ndihmojnë militantët e Takfirit që luftojnë kundër forcave qeveritare.

Një prezantues radioje dhe komentator politik beson se Izraeli ka marrë një anë shumë të qartë në konfliktin në Siri që nga fillimi, duke shtuar se sulmi i fundit dëshmon mbështetjen e Tel Avivit për terroristët.

“Këtu nuk ka asgjë të re të dalë në pah. Ne e kemi parë këtë herë pas here gjatë rrjedhës së katër apo pesë viteve të fundit. Izraeli ka ndërhyrë vazhdimisht në këtë konflikt direkt militarisht dhe gjithmonë kundër ushtrisë arabe siriane, kundër ushtrisë siriane dhe kundër qeverisë siriane“, tha Navid Nasr për shtypin në një intervistë të dielën.

“Nuk mund të mendoj për një incident të vetëm ku ata kanë ndërhyrë ushtarakisht dhe kanë bombarduar pozicionet e “rebelëve” – as edhe një herë”, shtoi ai.

Komentatori gjithashtu vuri në dukje se kishte dëshmi që izraelitët nuk u dërgonin vetëm armë terroristëve në Siri, por edhe i trajtonin ata në spitalet e tyre dhe i dërgonin ata mbrapa kufirit.

Nasr përfundoi duke thënë se sulmi i Izraelit ndaj kampit Fawwar “nuk është aspak befasues”, duke shtuar se kjo ishte vetëm një “vazhdimësi” e politikës së Tel Avivit në lidhje me konfliktin në Siri. / © Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne