Izraeli sulmoi Iranin edhe pse ndërkombëtarët ishin kundër, SHBA: Nuk jemi përfshirë!

Izraeli kishte paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të sulmonte Iranin në 18 deri në 24 orët e ardhshme, por amerikanët nuk ishin të përfshirë në operacion. Këtë shkruan transmetuesi NBC, duke cituar një burim të mirëinformuar. Dy zyrtarë të cituar në kushte anonimiteti nga Bloomberg thanë më vonë se Izraeli kishte paralajmëruar Shtetet e Bashkuara dje se kishte ndërmend të sulmonte brenda një ose dy ditëve të ardhshme.

Teherani ka qenë në gatishmëri të lartë pasi Izraeli njoftoi se do t’i përgjigjej raketave dhe dronëve iranianë të gjuajtur në Izrael të shtunën mbrëma. Më shumë se 300 dronë dhe raketa u gjuajtën kundër Izraelit nga Irani gjatë sulmit të tij të paprecedentë./Bw

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne