Jo të gatshëm për armë biologjike? Disa trupa të vendeve të NATO-s nuk arritën të parandalojnë infektimet nga koronavirusi

Nga: Tim Korso

Infeksioni koronavirus po përhapet në të gjithë botën dhe nuk kursen askënd, pavarësisht nga gjendja e tyre sociale, përfshirë ata që ishin trajnuar posaçërisht për të luftuar shpërthime të tilla.

Shumë vende të NATO-s janë drejtuar në ndihmën e ushtarakëve të tyre në mënyrë që të përballen me infeksionin e egër të koronavirusit, të tilla si SH.B.A., Mbretëria e Bashkuar, Franca, Turqia dhe Gjermania. Nëmënyrë ironike, megjithë trajnimet e supozuara për të trajtuar pasojat e përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë, posaçërisht armëve biologjike, disa ushtarakë të NATO-s nuk kanë arritur të mbrohen nga koronavirusi.

Departamenti i Mbrojtjes së SHBA ka raportuar se të paktën 280 ushtarakë janë prekur nga virusi që nga fillimi i pandemisë. Pentagoni nuk hodhi poshtë detajet për mënyrën sesi ndodhi kjo, duke pretenduar se këto informacione mund t’i japin kundërshtarëve të Amerikës një ide në lidhje me të cilën trupat amerikane janë aktualisht më të prekshmit, por një deklaratë e hershme e gjeneralit Tod Walters sugjeroi që të paktën 35 ushtarakë amerikanë ishin prekur nga virusi ndërsa ishte vendosur në BE. Sidoqoftë, zëdhënësi i Pentagonit më vonë tha që ushtria amerikane do të ndalonte të sigurojë ndonjë informacion mbi numrin e ushtarakëve të infektuar me COVID, përsëri duke përmendur shqetësimet e sigurisë.

Gjermania deri më tani ka qenë më transparente në lidhje me këtë çështje pasi më 26 mars raportoi që rreth 160 ushtarë ishin infektuar nga koronavirusi, shumica e tyre përjetuan vetëm simptoma të buta të sëmundjes. Përsëri, është e paqartë se si u mor infeksioni në radhë të parë, por ushtarët gjermanë kanë filluar të marrin masa të ndryshme për të parandaluar përhapjen e sëmundjes në radhët e tyre, të tilla si distanca sociale gjatë stërvitjeve, vetë-izolimi i personelit jo-thelbësor, dhe bllokimet.

Shtetet e tjera të NATO-s nuk kanë raportuar ende të infektuar me COVID-19 në forcat e tyre të armatosura, megjithëse Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Turqia gjithashtu kanë përdorur ndihmë ushtarake për të frenuar shpërthimet.

Situata tek ushtarakët gjermanë dhe amerikanë është në kontrast të ashpër me forcat e kombeve që Uashingtoni i ka quajtur “kundërshtarë të afërt” nga Kina dhe Rusia. Asnjë prej të dyve nuk kanë raportuar të infektuar në radhët e forcave të tyre, megjithëse Pekini përdori aftësitë e saj të mëdha ushtarake për të zvogëluar infeksionin e shfrenuar, përfshirë në vendin e tij të dyshuar të origjinës, Wuhan.

Rusia, nga ana tjetër, ka shkuar aq larg sa të dërgojë disa nga njësitë e saj të mbrojtjes kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore (CBRN) në një shtet anëtar të NATO-s – Itali, e cila renditet e dyta në botë për sa i përket numrit të njerëzve të infektuar dhe kur bëhet fjalë për vdekje. Të pajisur me instrumente për diagnostikim dhe dezinfektim, forcat CBRN të Rusisë po ndihmojnë qytetin e goditur më keq, Bergamo në rajonin e Lombardisë, për të frenuar përhapjen e virusit. Ato ndihmohen gjithashtu nga një grup specialistësh të përbërë nga epidemiologë dhe ekspertë të sëmundjeve virale të cilët janë trajnuar për të luftuar pasojat e përdorimit të armëve biologjike dhe janë më se të aftë për të ndihmuar Italinë në shpërthimin e COVID-19./Gazetaimpakt/sputniknews/

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne