“Kam takuar drejtues të mafias në zyrën e Ramës!”/Ahmetaj denoncon kryeministrin nga arratia

Ish-zv.kryeministri Arben Ahmetaj duket se ka refuzuar të heshtë ndonëse në arrati. Teksa audienca mbetet në pritje të reportazhit të radhës të bërë me dije se do të publikohet nga Rai 3, sërish në emisionin “Report”, në lidhje me Shqipërinë, Ahmetaj ka hedhur deklaratat e tij.

I intervistuar nga mediat italiane, Ahmetaj ka deklaruar se grupet kriminale në Shqipëri i fitojnë kontrata falë udhëheqësve dhe pastrojnë para përmes ndërtimit. Ai ka shtuar se këto grupe kriminale koordinohen me kryeministrin Edi Rama.

Ish-numri dy i qeverisë ka pohuar se ka takuar drejtues të mafias në zyrën e kryeministrit Rama. Nga ana tjetër mediat italiane japin dhe versionin e Ramës i cili ka thënë se Ahmetaj bën pjesë te njerëzit që nuk duhen marrë seriozisht dhe se politika shqiptare nuk është e ndotur nga mafia. Mëtej në artikull përmenden emra biznesmenësh dhe personash të lidhur me politikën por edhe me kartelat krimale ndërkombëtare.

Artikulli i plotë:

Giorgia Meloni është e gatshme të japë dorën e saj për të në zjarr.”Më ndihmo t’i dërgoj solidaritet Edi Ramës sepse u linçua vetëm për tentativë për të ndihmuar kombin tonë”, tha ajo në konferencën e programit FdI në prillin e kaluar pas episodit të emisionit Report për marrëveshjen për emigrantët mes Italisë dhe Shqipërisë. Giorgia është e bindur për akuzat e qeverisë për bashkëpunim. Rama me mafian shqiptare janë propagandë e pastër. Dora e saj në zjarr, megjithatë, kryeministrja rrezikon të digjet. Në hetimin “La campagna d’Albania” të cilin emisioni Report e transmeton sonte, ne kemi marrë dëshminë e ish-zëvendëskryeministrit shqiptar, Arben Ahmetaj, krahu i djathtë i Edi Ramës.

Një vit e gjysmë më parë ndaj tij ishte paralajmëruar urdhër-arresti për korrupsion në një hetim për inceneratorë që bënë të dridhej gjysma e qeverisë Për të shmangur burgun, Ahmetaj u arratis në Zvicër dhe partneri më i besuar i Ramës është tashmë një nga akuzuesit e tij. Ahmetaj zbuloi rolin jetësor të mafias në ekonominë dhe politikën shqiptare: “Grupet kriminale fitojnë kontrata falë ‘frontmenëve’ dhe pastrojnë para në Shqipëri përmes ndërtimit. Ata koordinohen me Edi Ramën”.

Sipas akuzave të Ahmetajt, Rama kishte marrëdhëniet e drejtpërdrejta me udhëheqësit e klanit:

“Kam takuar drejtues të mafias në zyrën e tij, në godinën e qeverisë i pashë”.

Ahmetaj pretendon se marrëdhëniet ndërmjetësohen nga një sipërmarrës nga Durrësi, Ergys Agasi, biznesmen dhe djali i një ish-deputet socialist të fuqishëm në listë. Në intervistën e gjatë me Report, Rama zgjidh ankesat e
duke përgënjeshtruar ish-krahun e tij të djatht:

“Njerëz që nuk duhen marrë merre seriozisht. Politika shqiptare nuk është e ndotur nga mafia”.

Jo shumë, disa kohë më parë, megjithatë, pikërisht në zyrën e Ramës, u mbajt një mbledhje, për të cilën emisioni Report është në gjendje të tregojë provat fotografike, në të cilat ka marrë pjesë Luftar Hysa, konsideruar nga autoritetet kanadeze një nga individët kryesorë të karteli Sinaloa.

Dy muaj pas bisedës me kryeministrin shqiptar, biznesmeni mori licencën për të hapur një kazino në një hotel luksoz në Vlorë vetëm për klanet mafioze shqiptare. Vitet e fundit shumë sipërmarrës italianë e kanë kërkuar fatin e tyre përtej Adriatikut. Mes tyre edhe Massimo D’Alema. Report zbuloi se vitin e kaluar ish-kryeministri hapi një kompani lobimi, A&I, në Tiranë, ku deri para disa muajsh kompanitë e sapo krijuara nuk paguanin asnjë taksë.

“Në Shqipëri ai merret me kripto-valutat”, pohon Ahmetaj. I pyetur nga Report, D’Alema e mohon. Por në Tiranë ai hapi dyert që nga 2019 ‘ConsulcesiTech’, një kompani e inauguruar në Maltë një fond i specializuar në investime në kriptovaluta. Consulce i referohet Massimo Tortorella, ish-partner i D’Alema në kantinë e tij në vitin 2019, D’Alema dhe Ramahu ishin të parët që filluan biznesin së bashku në Tirana di Consulcesi Tech, duke marrë pjesë në një konferencë./tpz

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne