Kandidati presidencial i SHBA-së zotohet të çmontojë “perandorinë ushtarake”

Robert F. Kennedy Jr. ka shënuar përvjetorin e vrasjes së xhaxhait të tij duke u zotuar të ndjekë qëllimin e tij për një komb paqësor

Kandidati presidencial i SHBA Robert F. Kennedy Jr. flet të hënën në një konferencë në Las Vegas. © Getty Images / Ian Maule

Kandidati presidencial i SHBA-së, Robert F. Kennedy Jr. ka shënuar përvjetorin e vrasjes së Presidentit John F. Kennedy, duke u zotuar se do të vazhdojë aty ku e la xhaxhai i tij në përpjekjen për ta bërë Amerikën një komb paqësor.

“Nëse populli amerikan më zgjedh mua si presidentin e tyre, unë do të rifilloj procesin që xhaxhai im hapi 60 vjet më parë për të zbërthyer perandorinë ushtarake amerikane,” tha Kennedy në një shkrim të botuar të mërkurën nga Fox News. “Unë do ta kthej ushtrinë në funksionin e duhur për mbrojtjen e atdheut.”

John F. Kennedy u vra më 22 nëntor 1963, ndërsa hipte në një autokolonë presidenciale në Dallas. Vrasësi i tij i dyshuar, Lee Harvey Oswald, u vra dy ditë më vonë në një stacion policie në Dallas. Gati pesë vjet pas kësaj, Robert F. Kennedy u vra në një ngjarje në Los Anxhelos, ndërsa bënte fushatë për president.

Ashtu si xhaxhai dhe babai i tij i ndjerë, Robert F. Kennedy Jr. është një demokrat i përjetshëm, por ai kandidon si i pavarur në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. Muajin e kaluar, ai hoqi dorë nga oferta e tij për të kandiduar kundër presidentit aktual Joe Biden për nominimin demokrat, duke thënë se të dyja partitë kryesore politike të vendit dominohen nga “interesat e korruptuara”. Ai ka vlerësimin më të lartë të favorizimit midis të gjithë pretendentëve të vitit 2024, sipas një sondazhi të Harvard CAPS-Harris të publikuar të hënën, dhe ai po anketon me mbështetjen më të fortë për një kandidat të palës së tretë në SHBA në 40 vjet.

Kennedy tha se vdekja e xhaxhait të tij krijoi një “traumë kombëtare” dhe vizioni që ai vlerësoi më së shumti – “Amerika si një komb paqësor” – vdiq me të. Presidenti i atëhershëm sfidoi presionin nga brenda administratës së tij, duke përfshirë Pentagonin dhe CIA-n, për të shkuar në luftë në Laos në 1961 dhe Berlin në 1962, tha Kennedy. Ai u përball gjithashtu me presion për të pushtuar Kubën dhe për të bombarduar bateritë e raketave ruse gjatë krizës së raketave Kubane. “Këshilltarët e tij e siguruan atë se bazat e lëshimit nuk ishin funksionale,” tha Kennedy. “Ata kishin gabuar dhe sfida e tij ka shumë të ngjarë të shpëtoi botën nga Harmagedoni bërthamor.”

Në muajt para vdekjes së tij në 1963, JFK e intensifikoi shtytjen e tij për paqe, duke argumentuar se lufta nuk ishte e pashmangshme. Ai nënshkroi një traktat për ndalimin e testeve bërthamore me Bashkimin Sovjetik në gusht të atij viti dhe nxori një urdhër në tetor që detyronte tërheqjen e 1000 këshilltarëve ushtarakë amerikanë nga Vietnami. Siç vuri në dukje nipi i tij të mërkurën, ai urdhër nuk u zbatua kurrë dhe rritja e konfliktit në Azinë Juglindore nga pasuesi i tij “krijoi shabllonin për një varg të pafund luftërash për ndryshimin e regjimit”.

Ne e humbëm identitetin tonë si një komb paqësor. Ne filluam të neglizhonim burimin e vërtetë të forcës së kombit tonë – vitalitetin e ekonomisë sonë dhe shëndetin e popullit tonë – dhe thamë financat dhe autoritetin tonë moral jashtë vendit në një seri luftërash me justifikime të dyshimta, asnjëra prej të cilave nuk i ka bërë amerikanët më të sigurt.

Kennedy argumentoi se shumica e borxhit prej 33 trilion dollarësh të Uashingtonit rrjedhin nga shpenzimet ushtarake, duke përfshirë 8 trilion dollarë të derdhur në luftërat për ndryshimin e regjimit në Irak, Afganistan dhe Siri. Ai shtoi se 800 baza ushtarake të huaja shtojnë barrën financiare. “Imagjinoni se çfarë mund të kishte qenë nëse do t’i kushtonim ato burime drejt arsimit, infrastrukturës, varfërisë, shëndetit ose mjedisit. Ne do të ishim, paradoksalisht, një komb më i fortë dhe më i sigurt.”

SHBA ka nevojë për “Departamentin e ofensivës, jo për mbrojtjen” – kandidati presidencial
Kennedy bëri thirrje gjithashtu për t’i dhënë fund “politikave të pamatura dhe luftarake” të provokimit të Rusisë dhe Kinës. Ai u zotua të mbyllte shumicën e bazave ushtarake jashtë shtetit dhe të tkurrte forcat e armatosura të SHBA. “Nuk është tepër vonë për të dalë nga rruga e luftës dhe për të hyrë në rrugën e paqes që John F. Kennedy parashikoi për kombin tonë,” tha ai.

Kennedy njoftoi një peticion në fillim të kësaj jave duke i bërë thirrje Biden të lëshonte dokumente sekrete të qeverisë në lidhje me vrasjen e JFK. Kongresi miratoi legjislacionin në 1992 që kërkon publikimin e të gjitha të dhënave në lidhje me vrasjen deri në vitin 2017, por si Biden ashtu edhe ish-presidenti Donald Trump mbajtën disa dokumente./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne