Katari bën thirrje për qetësi mes Pakistanit dhe Indisë

Emiri i Katarit ka bërë thirrje për qetësi mes Pakistanit dhe Indisë gjatë një thirrjeje telefonike me kryeministrin pakistanez të shtunën. Konfliktet duhet të zgjidhen përmes dialogut, tha Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani gjatë bisedës me kryeministrin pakistanez Imran Khan, sipas Agjencisë së Lajmeve Katar (QNA).

Al Thani dhe Khan diskutuan marrëdhëniet dypalëshe, si dhe tensionet midis Indisë dhe Pakistanit dhe çështjet rajonale. -përcjell arbresh.info

Tensioni midis dy fqinjëve të armatosur bërthamorë u shkallëzua pas një bombe vetëvrasëse në Kashmiri e administruar nga një indian në mes të shkurtit, që la më shumë se 40 trupat indiane të vdekur.

Të mërkurën, një pilot indian u mbajt në Pakistan, pasi avioni i tij u rrëzua në një luftim me valë me avionë pakistanezë përgjatë kufirit të diskutueshëm me Kashmirin.

Pasi kryeministri pakistanez Imran Khan njoftoi lirimin e tij në një gjest të mirënjohur të vullnetit të mirë, piloti iu dorëzua autoriteteve indiane nga Pakistani të premten.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne