Opinion

Kina e mbyllur në luftë hibride me SHBA

Nga: PEPE ESCOBAR

Në mesin e efekteve gjeopolitike të koronavirusit, që shkatërrojnë një mori të tilla, tashmë një gjë është grafikisht e qartë. Kina është pozicionuar përsëri. Për herë të parë që nga fillimi i reformave të Deng Xiaoping në 1978, Pekini i konsideron hapur SHBA-të si një kërcënim, siç u deklarua një muaj më parë nga Ministri i Jashtëm Wang Yi në Konferencën e Sigurisë së Mynihut gjatë pikut të luftës kundër koronavirusit.

Pekini po formon me kujdes, në mënyrë graduale narracionin që, nga fillimi i sulmit me koronovirus, udhëheqja e dinte se ishte nën një sulm luftarak hibrid. Terminologjia e Xi është një çelës kryesor. Ai tha, në procesverbal, se kjo ishte luftë. Dhe, si një kundër-sulm, duhej të fillohej një “luftë e njerëzve”.

Për më tepër, ai e përshkroi virusin si një demon ose djall. Xi është një konfucianist. Për dallim nga disa mendimtarë të tjerë të lashtë kinezë, Konfuci ishte i zemëruar për të diskutuar forcat e mbinatyrshme dhe gjykimin në jetën e mëvonshme. Sidoqoftë, në një kontekst kulturor kinez, djalli do të thotë “djaj të bardhë” ose “djaj të huaj”: hibrid në mandarin, hibrid në kantonisht. Këtë ishte duke thënë Xi një deklaratë të fuqishme të koduar.

Kur Zhao Lijian, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze, shprehu në një postim të flaktë në twitter mundësinë që “mund të jetë Ushtria Amerikane që e solli epideminë në Wuhan”, shpërthimi i parë që vinte nga një zyrtar i lartë për këtë efekt, Pekini po dërgonte një tullumbace prove duke sinjalizuar se dorezat përfundimisht ishin hequr. Zhao Lijian bëri një lidhje të drejtpërdrejtë me Lojërat Ushtarake në Wuhan në tetor 2019, ku ishin të përfshirë një delegacion prej 300 ushtarësh amerikanë.

Ai citoi drejtpërdrejt drejtorin e CDC-së, Robert Redfield i cili, kur u pyet javën e kaluar nëse disa vdekje nga koronavirusi në SH.B.A ishin zbuluar pas vdekjes, u përgjigj se sot “disa raste në të vërtetë janë diagnostikuar në këtë mënyrë në SHBA”.

Përfundimi shpërthyes i Zhao është që Covid-19 tashmë ishte prezent në SH.B.A. përpara se të identifikohej në Wuhan, plotësisht për shkak të paaftësisë së SH.B.A-ve për të dokumentuar, provuar dhe verifikuar ndryshimet e tij në krahasim me gripin e zakonshëm.

Duke shtuar të gjitha ato për faktin se variacionet e gjenomit të koronavirusit në Iran dhe Itali u sekuencuan dhe u zbulua se ata nuk i përkasin varietetit që infektoi Wuhan, media kineze tani po shtron hapur pyetje dhe po bën një lidhje me mbylljen në gusht të vitit të kaluar të laboratorit ushtarak “të pasigurt” të armëve biologjike në Fort Detrick, Lojërat Ushtarake dhe epideminë Wuhan. Disa nga këto pyetje, pa përgjigje, ishin bërë brenda vetë SHBA.

Pyetje shtesë zgjaten në lidhje me ngjarjen e errët 201 në New York më 18 tetor 2019: një provë për një pandemi në mbarë botën të shkaktuar nga një virus vdekjeprurës, i cili rezultoi të ishte koronavirus. Kjo rastësi e jashtëzakonshme ndodhi një muaj para shpërthimit në Wuhan.

Ngjarja 201 u sponsorizua nga Fondacioni Bill & Melinda Gates, Forumi Ekonomik Botëror (WEF), CIA, Bloomberg, John Hopkins Foundation dhe KB. Lojërat Ushtarake Botërore u hapën në të njëjtën ditë në Wuhan.

Pavarësisht nga origjina e tij, e cila ende nuk është vendosur përfundimisht, aq sa Trump bën flet vetëm për “virusin kinez”, Covid-19 shtron tashmë pyetje jashtëzakonisht serioze në lidhje me biopolitikën (ku është Foucault kur ne kemi nevojë për të?) Dhe bio-terrori.

Hipoteza e përdorimit të koronavirusit si një bio-armë shumë e fuqishme, por jo provokuese e fundit të botës, e zbulon atë si një mjet të përsosur për një kontroll të gjerë shoqëror, në një shkallë globale.

Kuba ngrihet si një fuqi bioteknike

Ashtu si Xi i maskuar plotësisht në vizitën në vijën e parë të Wuhanit javën e kaluar ishte një demonstrim grafik për të gjithë planetin që Kina, me sakrificë të jashtëzakonshme, po fiton “luftën e njerëzve” kundër Covid-19, Rusia, me një veprim shpresdhënës në Rijad rezultati përfundimtar i të cilit ishte një fuçi nafte shumë më e lirë, ndihmoi për të gjitha qëllimet praktike që të fillojë rimëkëmbjen e pashmangshme të ekonomisë kineze. Kështu funksionon një partneritet strategjik.

Fusha e shahut po ndryshon me shpejtësinë e madhe. Pasi Pekini e identifikoi koronavirusin si një sulm bio-armë, “lufta e njerëzve” filloi me forcën e plotë të shtetit. Metodika. Në bazë të “çfarëdo që duhet”. Tani po hyjmë në një fazë të re, e cila do të përdoret nga Pekini për të rivlerësuar në mënyrë të konsiderueshme ndërveprimin me Perëndimin, dhe nën korniza shumë të ndryshme kur bëhet fjalë për SH.B.A. dhe BE.

Fuqia e butë është parësore. Pekini dërgoi një fluturim të Air China për në Itali që transportonte 2.300 kuti të mëdha plot me maska ​​mbi skenarin, “Ne jemi valë nga i njëjti det, gjethe nga e njëjta pemë, lule nga i njëjti kopsht”. Kina dërgoi gjithashtu një paketë të madhe humanitare në Iran, në mënyrë të konsiderueshme brenda tetë fluturimeve nga Mahan Air, një kompani ajrore nën sanksione të paligjshme dhe të njëanshme të administratës Trump.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç nuk mund të ketë qenë më i qartë: “I vetmi vend që mund të na ndihmojë është Kina. Tani, të gjithë e keni kuptuar që solidariteti Evropian nuk ekziston. Kjo ishte një përrallë në letër”.

Nën sanksione të ashpra dhe të djallëzuara që ka qenë thuajse përgjithmonë, Kuba është ende në gjendje të bëjë përparime, madje edhe në bioteknologji. Anti-virali Heberon, ose Interferon Alpha 2b, një terapeutik, jo një vaksinë, është përdorur me shumë sukses në trajtimin e koronavirusit. Një ndërmarrje e përbashkët në Kinë po prodhon një version të interesant, dhe të paktën 15 kombe tashmë janë të interesuara ta importojnë dhe përdorin si terapeutik.

Tani krahasoni të gjitha sa më sipër me administratën Trump duke ofruar 1 miliard dollarë shkencëtarëve gjermanë që punojnë në firmën bioteknike Curevac, me qendër në Thuringia, në një vaksinë eksperimentale kundër Covid-19, për ta pasur atë si një vaksinë “vetëm për Shtetet e Bashkuara”.

Projektimi social për ridimensionim?

Sandro Mezzadra, bashkëautor me Brett Neilson të seminarit Politika e Operacioneve: Gërmimi i Kapitalizmit Bashkëkohor, tashmë është duke u përpjekur të konceptojë atje ku ne qëndrojmë tani në drejtim të luftimit të Covid-19.

Jemi duke u përballur me një zgjedhje midis një fije maltusiane, të frymëzuar nga Darvinizmi social “e udhëhequr nga boshti Johnson-Trump-Bolsonaro” dhe, nga ana tjetër, një fije floku që tregon “rikualifikimin e shëndetit publik si një mjet themelor”, i ilustruar nga Kina, Koreja e Jugut dhe Italia. Ka mësime të rëndësihme për t’u nxjerrë nga Koreja e Jugut, Tajvani dhe Singapori.

Opsioni i ashpër, vëren Mezzadra, është midis një “përzgjedhjeje natyrale të popullsisë”, me mijëra të vdekur, dhe “shoqërisë mbrojtëse” duke përdorur “shkallë të ndryshueshme të autoritarizmit dhe kontrollit shoqëror”. Eshtë e thjeshtë të imagjinohet se kush do të përfitojë nga ky rindërtim shoqëror, një përzierje e shekullit 21 të shfaqjes së dramatike me maskat e Vdekjes së Kuqe.

Mes kaq shumë vdekjesh dhe trishtim, mbështeteni në Italinë për të na ofruar dritë në stilin Tiepolo. Italia zgjodhi opsionin Wuhan, me pasoja jashtëzakonisht të rënda për ekonominë e saj tashmë të brishtë. Italianët e karantuar reaguan në mënyrë të mrekullueshme duke kënduar në ballkonet e tyre: një akt i vërtetë i revoltës metafizike.

Për të mos përmendur drejtësinë poetike të Shën Coronës aktuale (“kurora” në Latinisht) që varroset në qytetin e Anzu që nga shekulli IX. Shën Corona ishte një i krishterë i vrarë nën Marcus Aurelius në 165 pas Krishtit, dhe ka qenë për shekuj një nga shenjtorët mbrojtës të pandemive.

As triliona dollarë që binin nga qielli me anë të një akti të mëshirës hyjnore të Fed, nuk ishin në gjendje të kuronin Covid-19. “Udhëheqësit” e G-7 iu desh të drejtoheshin një videokonference për të kuptuar se sa të pavërtetë janë, madje ndërsa lufta e Kinës kundër koronavirusit i dha perëndimit fillimin e dhimbjes së kokës prej disa javësh.

Zhang Wenhong me bazë në Shanghai, një nga ekspertët kryesorë të Kinës për sëmundjet infektive, analizat e të cilit kanë qenë të kryera deri më tani, tani thotë se Kina ka dalë nga ditët më të errëta në “luftën e njerëzve” kundër Covid-19. Por ai nuk mendon se kjo do të marrë fund nga vera. Tani po dëgjohen ato që ai po thotë në botën perëndimore.

Nuk është madje as pranvera, dhe ne tashmë e dimë se duhet një virus për të shkatërruar pa mëshirë perëndëshën e Tregut. Të Premten e kaluar, Goldman Sachs u tha jo më pak se 1.500 korporatave se nuk kishte ndonjë rrezik sistematik. Kjo ishte e pavërtetë.

Burimet bankare të Nju Jorkut më thanë të vërtetën: rreziku sistematik u bë më i ashpër në vitin 2020 sesa në 1979, 1987 ose 2008 për shkak të rrezikut jashtëzakonisht të madh që tregu i derivatit prej 1.5 kadrilion do të futen në kolaps.

Siç e thonë burimet, historia nuk kishte parë kurrë më parë asgjë si ndërhyrja e Fed përmes eleminimit të saj pak të kuptuar rolin e kërkesave të rezervave të bankës tregtare, duke lëshuar një zgjerim potencial të pakufizuar të kredisë për të parandaluar një shpërthim derivativ që buron nga një kolaps i përgjithshëm i mallrave dhe aksioneve të të gjitha kompanive në të gjithë botën.

Ata bankierë menduan se do të funksiononte, por siç e dimë deri më tani, gjithë tingulli dhe tërbimi nuk nënkuptonin asgjë. Fantazma e një shpërthimi derivativ, në këtë rast jo i shkaktuar nga mundësia e mëparshme, mbyllja e ngushticës së Hormuzit, mbetet.

Ne mezi jemi ende duke filluar të kuptojmë pasojat e Covid-19 për të ardhmen e turbo-kapitalizmit neoliberal. Cfarë është e sigurt është se e gjithë ekonomia globale është goditur nga një ndërprerës i fshehtë, fjalë për fjalë, i padukshëm. Kjo mund të jetë thjesht një “rastësi”. Ose kjo mund të jetë, siç argumentojnë me guxim disa, pjesë e një ridimensionimit të mundshëm, masiv, duke krijuar mjedisin perfekt gjeopolitik dhe atë të projektimit social për mbizotërimin e spektrit të plotë.

Për më tepër, përgjatë rrugës së vështirë, me sakrificë të jashtëzakonshme njerëzore dhe ekonomike, me ose pa një riorganizim të sistemit botëror, mbetet një pyetje më e ngutshme: a do të zgjedhin akoma elitat perandorake të vazhdojnë luftën hibride me mbizotërim të spektrit të plotë kundër Kinës?/Gazetaimpakt/asiatimes/

OPINIONE

INTERVISTA