Kina thërret SHBA-në që të ndalon ‘Presionin Ekstren’ kundër Iranit

Diplomati më i lartë i qeverisë kineze, këshilltar i shtetit Wang Yi, u tha gazetarëve në një konferencë se Kina është “natyrisht shumë e shqetësuar” për situatën në Gjirin Persik.

Shtetet e Bashkuara nuk duhet të përdorin “presion ekstrem” për të zgjidhur problemet me Iranin, tha të martën një diplomat i lartë kinez, në mes të një bllokimi pas sulmeve kundër dy tankerëve të naftës në Gjirin e Omanit.

Frika nga një konfrontim midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara është ngritur që nga e enjtja e kaluar kur dy tankera u sulmuan. Shtetet e Bashkuara e kanë fajësuar Iranin për më shumë se një vit pasi Presidenti Donald Trump u tërhoq nga një marrëveshje bërthamore më 2015.

Irani ka mohuar ndonjë rol në sulmet dhe të hënën ka thënë se së shpejti do të shkelë kufijtë se sa uranium të pasuruar mund të nxirret sipas marrëveshjes, e cila kërkonte të kufizonte aftësitë e saj bërthamore.

Diplomati i lartë i qeverisë kineze, Këshilltari i shtetit, Wang Yi, u tha gazetarëve në një konferencë se Kina ishte “natyrisht, shumë e shqetësuar” për situatën në Gjirin Persik, dhe u bëri thirrje të gjitha palëve për të lehtësuar tensionin dhe të mos shkojë drejt një përplasje.

“Ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të përmbahen dhe të mos ndërmarrin veprime të pakontrolluara që nxisin tensionet rajonale dhe mos të hapin Kutinë e Pandorës”, tha Wang.

Burimi : The J. Post / ML

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne