Kjo është historia e anëtares së FBI-së që u martua me terroristin e ISIS-it

Përkthyesja e FBI-së, Daniela Greene, përfundoi në një burg të SHBA-ve pasi autoritetet zbuluan se ajo fluturoi në Siri dhe u martua me një luftëtar të ISIS-it, të cilin ajo duhej ta hetonte.

Siç shkruajnë mediat e huaja, Greene, 38 vjeçe, e cila ishte ende e martuar me një amerikan, tha se ajo u kthye në Lindjen e Mesme në vitin 2014 për t’u martuar me një reper gjerman i cili ishte gjithashtu një zëdhënës i Grup terrorist.

Por nuk duhej shumë kohë që Greene të kuptonte se do të bënte një gabim të tmerrshëm. Ajo u kthye në SHBA disa javë më vonë, sipas një “ankese kriminale federale”.

Operacioni i FBI-së shumë shpejt pranoi se ajo u martua me “Individual A”, burri që ajo ishte caktuar për të hetuar.

“Isha e dobët dhe nuk dija të bëja më asgjë. Me të vërtetë kam bërë një ngatërrim”, kishte shkruar ajo përmes e-mailit atë korrik.

Ankesa thotë se Greene u tha mbikqyrësve se po udhëtonte në Gjermani në 2014 për pushime, por shkoi në Turqi dhe kaloi kufirin e saj me Sirinë për t’u martuar me të dashurin e saj të ISIS-it.

“Individi A” është Denis Cuspert, i njohur edhe nga emri i tij si reper, Deso Dogg dhe emri i tij artistik Abu Talha al-Almani.

Sipas Departamentit të Shtetit, ish reperi nga Gjermania u bashkua me ISIS në vitin 2012, ku ai ka punuar në propagandë dhe rekrutim.

Ai shpesh u shfaq në video të ISIS, dhe një herë u shfaq në disa pamje ku shihej duke mbajtur një kokë të prerë. /Telegrafi/

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne