Komandot e marinës iraniane konfiskojnë një anije izraelite në ngushticën e Hormuzit

Komandot e marinës iraniane kanë konfiskuar një anije me kontejnerë që i përkiste një miliarderit izraelit.

Sipas mediave izraelite ‘Channel 14’ dhe ‘Times of Israel’, anija e konfiskuar në ngushticën e Hormuzit ishte ‘MSC Aries’, e cila mban flamurin portugez dhe i përket kompanisë së transportit ‘Zodiac Maritime’ në pronësi të miliarderit izraelit, Eyal Ofer.

Nga ana tjetër, Operacionet e Unionit të Tregtisë Detare (UKMTO) tha në një deklaratë se një anije është konfiskuar në zonë, pa dhënë detaje.

“Anija raportohet se është sekuestruar nga autoritetet rajonale”, tha UKMTO, duke paralajmëruar se “anijet këshillohen të kalojnë tranzit me kujdes dhe të raportojnë çdo aktivitet të dyshimtë në UKMTO”./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne