Konsensusi në opinionin publik global kundër Izraelit është i pakthyeshëm

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian ka përshëndetur mbledhjen masive të indonezianëve në mbështetje të popullit të Palestinës në mes të sulmit të vazhdueshëm të Izraelit në Rripin e Gazës, duke thënë se konsensusi i krijuar në opinionin publik global kundër regjimit pushtues është i pakthyeshëm.

Amir-Abdollahian i bëri komentet në një postim në rrjetin social X, pasi qindra mijëra indonezianë dolën në rrugë në kryeqytetin Jakarata për të shprehur solidaritetin me palestinezët dhe për të bërë thirrje për ndalimin e rrethimit vdekjeprurës të Gazës nga Izraeli.

Ministri i Jashtëm iranian admiroi gjithashtu fjalimin “guximtar” të ministrit të jashtëm indonezian Retno Marsudi gjatë tubimit të protestës.

Indonezianët u mblodhën në sheshin e Monumentit Kombëtar ndërsa valëvitnin flamuj palestinezë dhe brohoritnin slogane të tilla si “Zoti është i madh” dhe “Palestine e lirë. Protesta ishte shfaqja më e madhe e solidaritetit të Indonezisë me palestinezët që nga fillimi i fushatës vdekjeprurëse të bombardimeve të Izraelit në Gaza.

Izraeli ka bombarduar Gazën që nga 7 tetori, kur lëvizja palestineze e rezistencës Hamas filloi sulmin e befasishëm, të quajtur Operacioni Stuhia Al-Aksa në territoret e pushtuara në përgjigje të krimeve të intensifikuara të regjimit izraelit kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor të pushtuar. Agresioni deri më tani ka vrarë 9,770 palestinezë, duke përfshirë 4,800 fëmijë.

Tel Avivi gjithashtu ka bllokuar ujin, ushqimin dhe energjinë elektrike për Gazën, duke e zhytur rripin bregdetar në një krizë humanitare. Që nga fillimi i luftës izraelite në Gaza, indonezianët janë mbledhur disa herë për të treguar solidaritet me popullin palestinez dhe për të bërë thirrje për paqe./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne