Kotzias: Shqiptarët hanë sufllaqe e dëgjojnë muzikë greke, pastaj na shajnë

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias e ka quajtur paradoksal raportin mes Greqisë dhe Shqipërisë, në një prononcim për televizionin grek “Star”. Sipas tij shqiptarët e duan Greqinë, duke parë sjelljet e tyre, por nuk rrinë dot pa folur keq për “Eladhën”. (Greqia në greqisht).

“Jetojmë në paradoksin që zgjohemi në mëngjes me muzikë greke për të shkuar me energji në punë dhe më pas na shajnë. Pastaj dalin për kafe dhe hanë një sufllaqe greke dhe në fund të ditës përsëri flasin keq për ne. Ekziston një paradoks”– ka deklaruar Kotzias.

Deklarata ka ardhur në kohën kur në Selanik është mbajtur samiti i vendeve të Ballkanit, ku në fokus të diskutimeve kanë qenë masat për refugjatët, forcimin e sigurisë si dhe bashkëpunimi mes vendeve të rajonit./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne