Kremlini: Ambasada e SHBA po ndërhyn në punët e brendshme të Rusisë

Kremlini deklaroi se ambasada e SHBA në Moskë po ndërhyn në punët e brendshme të Rusisë pasi misioni diplomatik amerikan tha se Uashingtoni mbështeste “të drejtën e të gjithë njerëzve për protestë paqësore” mes tubimeve të mbajtura në mbështetje të figurës së arrestuar të opozitës Alexei Navalny.

Zëdhënësja e ambasadës amerikane Rebecca Ross i bëri komentet në Twitter, duke pretenduar se SHBA mbështeste “lirinë e shprehjes” dhe se “hapat e ndërmarrë nga autoritetet ruse po shtypin këto të drejta”. Të Dielën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, në një intervistë për një kanal televiziv shtetëror, e kritikoi këtë veprim si ndërhyrje në punët e brendshme të Rusisë. “Sigurisht, këto deklarata janë të papërshtatshme. Dhe natyrisht, indirekt, ato janë absolutisht ndërhyrje në punët tona të brendshme “, tha ai, duke theksuar se misioni diplomatik amerikan” indirekt “po mbështet shkeljen e legjislacionit rus dhe protestat e paautorizuara “. Peskov tha se nëse ambasada ruse në SHBA do lëshonte një deklaratë të ngjashme, “kjo do të shkaktonte një farë ndjenje shqetësimi në Uashington.” Komentet e tij erdhën një ditë pasi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, tha se ambasada amerikane po botonte rrugët e tubimeve të planifikuara të protestës, duke shtuar se përfaqësuesit e ambasadës amerikane do të thirren dhe do të duhet të japin shpjegime.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne