Bota

Kryetari turk pret Ministrin e Jashtëm të Iranit në Ankara për bisedime mbi Sirinë

Presidenti turk u takua me ministrin e jashtëm iranian në Ankara.

Rexhep Tajip Erdogan dhe Muhammed Xhevad Zarif, biseduan rreth çështjeve dypalëshe dhe Sirisë.

Turqia dhe Irani, së bashku me Rusinë, janë garantuesit e një armëpushimi në Siri në procesin e paqes në Astana.

Ndërkohë, bisedimet private u zhvilluan gjithashtu midis ministrit të jashtëm iranian Muhammed Xhevad Zarif dhe homologut të tij turk Mevlüt Çavuşoglu dhe Ankarasë.

Zarif u largua nga Damasku për në Turqi të martën në mbrëmje. Të martën, Zarif vizitoi Damaskun dhe u takua me presidentin sirian Bashar Assad dhe zyrtarë të tjerë të lartë sirianë. Vizita njëditore e diplomacisë së lartë vjen në një ftesë zyrtare nga Assadi.

Vizita e Zarifit vjen një javë përpara bisedimeve të 12-të të Astanës, që do të mbahet në kryeqytetin Kazakistanit, në Astana më 25-26 prill 2019

Burimi : ABNA/ ml