Bota Opinion

Kthimi i Fashizmit në Itali!

Nga: MICHAEL LEONARDI

Arrestimi i Domenico Lucano, kryebashkiaku italian revolucionar i Riace, Calabria vuri në dukje për të mirëpritur emigrantët me një vizion utopik për dinjitetin njerëzor dhe bashkëjetesën paqësore.

Riace (shqiptuar Riach me një A të gjatë në fund) është një qytet i vogël kalabrez në jug të Italisë në detin Jon. Kjo zonë e Kalabrisë është e njohur për bregdetin e saj spektakolar, plazhet me rërë të bardhë dhe ujërat e bukura. Ajo është gjithashtu e njohur për mafien e saj të fuqishme, që dominon territorin me korrupsionin e kontrolluar nga klani që infiltron shumicën e aspekteve të realitetit politik dhe ekonomik, duke orkestruar tregtinë globale të heroinës nëpërmjet porteve masive industriale të rajonit. Por Kalabria është gjithashtu e njohur për vizionarët e saj utopikë dhe luftën për një gjendje më të mirë njerëzore.

Ashtu si shumë qytete kalabreze, fshati i vjetër historik i Riace ulet në kodra, ku është mbrojtur nga pushtimet nga piratët dhe pushtuesit gjatë kohëve të mesjetës. Ka një zhvillim më modern në anën e detit, që është përshtatur me turizmin veror dhe vizitorët e plazhit. Zona rreth Riace është e thatë dhe e shkretë si me tokë me ngjyrë të bardhë me pika ullishte dhe pemë frutore që duket se përpiqen të mbijetojnë. Gjithashtu, si shumë qytete të Italisë jugore, në vitet 1990, vetë Riace ishte kryesisht një qytet fantazëm që luftonte për të mbijetuar. Rrugët e ngushta të tij dredha-dredha dhe ndërtesat simpatike të gurit u braktisën në masë të madhe kur u mbyll një objekt i madh për ruajtjen e domates dhe qytetarët e saj kërkuan punë në veriun e industrializuar.

Deri në vitin 1998 mënyra e vjetër agrare e jetesës që ishte shumë më e qëndrueshme dhe e bazuar në vend rreth prodhimit të ushqimit dhe dyqaneve artizanale ishte zhdukur me fillimin e “amerikanizimit”, prodhimit masiv dhe konsumizmit masiv. Ekonomia e braktisur e Riace nuk mund të ndihmojë as edhe një bar / kafene apo restorant lokal për shkak të popullsisë së saj të tkurrur dhe shkollat e saj lokale ishin në rrezik mbyllje. Ashtu si shumë qytete të Italisë jugore, ajo ishte në prag të bërjes e pabanuar.

Ishte në vitin 1998 një barkë me 200 refugjatë kurdë që iknin nga persekutimi politik në Irak, Siri dhe Turqi, të cilët erdhën në breg, në një plazh pranë Riace. Siç e dimë, për dekada ka pasur një përmbytje të migrantëve që përpiqen të arrijnë në kontinentin e Evropës. Ata vijnë nga rajonet e shfrytëzuara, të varfëra dhe rajonet e shkatërruara nga lufta e Afrikës dhe Lindjes së Mesme. Mijëra refugjatë nuk e kanë bërë atë dhe kanë vdekur në det gjatë udhëtimit të tyre të rrezikshëm. Ata vijnë nga vende si Iraku, Palestina, Siria, Libia, Burkina Faso, Somalia dhe Raëanda, për të përmendur disa që zakonisht njihen për konflikte, zi dhe luftë.

Si një aktivist i ri majtist në atë kohë, kryebashkiaku i ardhshëm dhe aktual, Domenico Lucano, kishte një vizion. Ai propozoi t’i strehojë këta refugjatë në qytetin e braktisur dhe të shkatërruar të kodrës Riace, në vend që këta njerëz të qëndrojnë në kampet e burgimit të emigrantëve rreth jugut të Italisë. Nga atje vizioni i tij u rrit. Në vitin 1999, Domenico Lucano, i njohur si Mimmo, krijoi një shoqatë të quajtur Projekti i Qyteteve të Ardhshme dhe filloi një plan për të ripopulluar qytetin e tij të Riace me emigrantë nga e gjithë bota. Duke sfiduar racizmin dhe frikën e të huajve që nxitën prirjet kundër emigrantëve, Lucano parashikoi krijimin e një komuniteti të integruar me banorët lokalë dhe emigrantët nga e gjithë Afrika dhe Lindja e Mesme duke punuar krah për krah për të ringjallur qytetin dhe për të ringjallur ekonominë lokale. Vizioni i tij në mënyrë të qëndrueshme u bë realitet dhe është shpallur si një model i dinjitetit njerëzor, solidaritetit dhe integrimit nga Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe organizatat për të drejtat e njeriut, aktivistët dhe udhëheqësit nga e gjithë bota.
Me financim nga Bashkimi Europian i orientuar drejt mbështetjes së nevojave për jetesë të popullsisë migrante, Mimmo Lucano mendonte jashtë kufijve dhe investoi në krijimin e dyqaneve, restoranteve dhe qendrave sociale artizanale që punësuan dhe fuqizuan popullsinë migrante gjatë rinovimit të ekonomisë lokale. Qytetarët vendas punuan krah për krah me emigrantët dhe u krijua një model harmonik i integrimit që u bë i njohur si modeli kryesor i emigrantëve duke përshëndetur ekonominë lokale. Në vitin 2012 Lucano krijoi një monedhë lokale që ishte në gjendje të përdoret nga banorët në dyqanet, restorantet dhe kafenetë lokale. Qyteti i Riçes u rilind me një kremtim elastik dhe të bukur të dinjitetit njerëzor dhe respektit për diversitetin. Deri në vitin 2014 ishin banorë që përfaqësonin më shumë se njëzet vende dhe shkollat ​​ishin duke u zhvilluar me fëmijët vendas dhe emigrantë që rriteshin krah për krah dhe shumë qytetarë që kishin braktisur qytetin u kthyen në shtëpi nga veriu për të marrë pjesë në këtë model të Qyteteve të Ardhshme për njerëzimin.

Në kontrast me sistemin e grumbullimit të mbeturinave me eko mafien në rajonin Jon të Kalabrisë, Mimmo Lucano krijoi një sistem riciklimi derë për derë duke përdorur 13 gomarë dhe të drejtuar nga dy kooperativa lokale që punësonin vendasit dhe migrantët që punonin krah për krah. Qyteti i Riace ka ulur prodhimin e plehrave me 50 për qind duke përdorur këtë model dhe ka planifikuar edhe prodhimin e qumështit të gomës. Gomarët gjithashtu ishin pjesë e sesionit terapeutik që provohet të përmirësojë gjendjen sociale dhe psikologjike të fëmijëve dhe të rriturve që vuajnë nga PTSD, lidhur me traumat që kanë përjetuar shumë prej këtyre migrantëve, autizmin dhe sëmundjet e tjera të tilla. Ndërveprimi njerëzor dhe i kafshëve është treguar efektiv në zbutjen e disa simptomave negative të lidhura me këto gjendje.

Pavarësisht sukseseve të saj të mahnitshme, projekti i Riace’s Future Cities nuk është mirëpritur me krahë të hapura nga mafia lokale dhe tani është nën një sulm të plotë nga qeveria ksenofobike dhe raciste italiane e udhëhequr nga ministri i brendshëm Matteo Salvini. Mafia në Kalabri është brutale dhe ka parë modelin e integrimit dhe dinjitetit të Riace si një kërcënim. Në Kalabri ekzistojnë raste të dokumentuara të skllavërisë së sotme ku punëtorët emigrantë janë shfrytëzuar për të korrur prodhimet dhe rrugët e pastra dhe shpesh janë dhënë vetëm tenda për të fjetur dhe një vakt në ditë si kompensim. Në vitin 2010 ishte një revoltë e vërtetë e skllevërve në qytetin e afërt të Rosarno kundër mafies lokale dhe skllavëria vazhdon deri në ditët e sotme, tani duke u ushqyer nga ksenofobia, racizmi dhe neofacizmi i shtetit.
Duke filluar nga viti 2017, fondet e ofruara për Riace për të mbështetur popullsinë e saj migruese u ndërprenë dhe kryetari i bashkisë u padit për keqpërdorimin e fondeve, ndihmën për imigracionin e paligjshëm dhe kontraktimin ilegal të heqjes së mbeturinave. Këto aktakuza nga shteti thjesht ndodhnin që të përputheshin me lirimin e afërt të një serie televizive bazuar në modelin e Riace të quajtur “Tutto il mondo e ‘un paese”, (e gjithë bota është një shtet) i prodhuar nga RAI, televizion i shtetit italian. Kjo seri përshkruan Riace si një model të bukur të solidaritetit njerëzor që shkon plotësisht kundër politikës raciste dhe neofashiste të qeverisë së koalicionit midis lëvizjes populiste 5 Star dhe legjendës historike ksenofobike.

Me pretekstin e këtyre aktakuzave kjo seri, duke shfaqur disa nga yjet më të mëdhenj të kinemasë italiane, u bllokua nga valët. Në fund të pranverës së këtij viti Domenico Lucano filloi një grevë urie për të protestuar ndaj sulmit të Shtetit mbi Riace. Këtë verë njerëzit u konverguan në Riace nga e gjithë bota për të demonstruar mbështetjen dhe solidaritetin e tyre për projektin.

Dy javë më parë kam qenë në gjendje të shkoj në Riace dhe të dëshmoj situatën në terren së pari dhe të takohem shkurtimisht me kryetarin. Situata është e tmerrshme. Të gjitha dyqanet janë mbyllur. Kryetari i komunës ishte jashtëzakonisht i pikëlluar dhe i furishëm. Disa nga banorët e emigrantëve po largoheshin për të gjetur punë diku tjetër. Një koleksion online prej 300,000 eurosh nuk ishte i mjaftueshëm për të mbajtur në funksionim projektin e Qyteteve të Ardhura dhe kishte forca që punonin për të larguar shoqatën nga selia e saj.

Pas viteve të krizës ekonomike dhe stagnimit të qeverisë pas Berluskonit dhe dështimit absolut të Partisë Demokratike Italiane të krijuar në maskën e Partisë Demokratike të SHBA-së, një valë e neofashizmit po e mbulon vendin. Lëvizja populiste 5 Star e themeluar nga politikani Beppe Grillo ka marrë një kthesë të djathtë dhe ka formuar një koalicion me kinezo-fobin, racistin dhe personin kundër emigrantëve Lega Nord. Matteo Salvini, ministri i brendshëm është bërë udhëheqësi de facto i vendit dhe ka veçuar kryebashkiakun e Riace me shpifje dhe fyerje poshtëruese. Vetëm javën e kaluar Salvini njoftoi legjislacionin anti-imigrant që do të zvogëlonte fondet për komunitetin emigrant. Kjo vjen pas muajsh të politikave kufitare të mbyllura dhe kufizimeve të ashpra që vendosen në misionet e kërkim-shpëtimit nga organizatat e të drejtave të njeriut. Rreth 2,000 emigrantë dihet se kanë vdekur në det duke u përpjekur të kalojnë deri në Mesdhe deri më tani këtë vit, por shumë prej tyre kanë frikë se ky numër është një vlerësim i ulët, pasi është e vështirë të përcaktohet se çfarë po ndodh ndërsa portet janë në bllokim.

Tani, këtë të martë, Mimmo Lucano, kryebashkiaku i Riace u vu nën arrest shtëpie me pretendimin se ka ndihmuar imigracionin e paligjshëm në vend. Është me të vërtetë një parandjesi e drejtësisë dhe një moment i frikshëm kur fashizmi është kthyer në Itali me perspektivën e sponsorizuar nga shteti. Teksa shkruaj një mobilizim masiv është duke u zhvilluar me një demonstrim të madh të solidaritetit që po organizohet në Riace këtë të shtunë dhe në qytetet e mëdha anembanë vendit. Ekziston një rezistencë në rritje, por është duke u përballur me një shtet policie raciste dhe fashiste, që është fuqizuar në mënyrë bilaterale nga administrata Trump. Italianët po e krahasojnë këtë situatë me persekutimin nën Hitlerin në Gjermaninë Naziste. Dhe vetëm këtë javë Ambasadori i SHBA në Itali, operatori Goldman Sachs, financuesi republikan dhe Trump Leëis Eisenberg deklaruan se Italia është modeli thelbësor i demokracisë në botë.

Tutto il Mondo e “Un Paese, e gjithë bota është një shtet”. Koha për t’u ngritur së bashku.

Burimi: Counterpunch/ Gazeta impakt

OPINIONE