Kuba, 60 vjet revolucion: Kastroizmi ende s’ ka vdekur!

Revolucioni i famshëm kubanez shënon 60-vjetorin, në një kohë kur vendi komunist në Karaibe ndeshet me probleme ekonomike dhe izolim.

Festimet bahet në Santiago de Kuba, qyteti i parë ku në vitin 1959 fitoi guerrilasi Fidel Castro. Vëllai i tij dhe ish-presidenti Raul Castro, do të mbajë një fjalim në varrezat ku është varrosur babai i revolucionit kuban.

Por nuk është një kohë e mirë për të festuar, vëren AFP.

“Trashëgimia historike e revolucionit kuban duket e kaluar, në politike dhe në aspektin ekonomik”, thotë Jorge Duany, drejtor i Universitetit të Institutit të Kërkimeve kubane Ndërkombëtar të Floridës.

Disidenti Vladimiro Roca është akoma më i mprehtë dhe pohon se revolucioni do të “rrëzohet nën ngarkesën e vet”. “Para së gjithash prej të rinjve që nuk besojnë më, dhe gjithashtunga fakti se Kuba nuk ka më mbështetje në botë.”

Ishulli konsiderohet ekonomikisht i vdekur; rritja është stopuar në rreth 1 përqind, e cila nuk është e mjaftueshme për të mbuluar nevojat e popullsisë që vuan për shkak të mungesave të mëdha.

Për një “rifreskim ” ekonomik të vendit, autoritetet më 24 shkurt organizuar një referendum për një kushtetutë të re që njeh pronën private, tregun dhe investimet e huaja.

Por nuk flitet për kthimin e kapitalizmit: qëllimi është për shoqërinë e ardhshme “komuniste” me Partinë Komuniste si “vetëm” partinë politike.

Havana nuk është dashnore e Donald Trump, por edhe aleatët e saj tradicionalë nuk janë shumë të dobishëm për të.

Venezuela është vetë në krizë dhe është shumë e trazuar nga furnizimet me naftë.

Nga ana tjetër edhe Putin nuk është më i gatshëm që ta subvencionojë Kubën, ashtu siç bëri 30 vjet Bashkimit Sovjetik. Kina edhe më pak.

Mbetet vetëm Koreja e Veriut të cilën presidenti kubanez e vizitoi në nëntor. Mes dy vendeve u nënshkrua një protokoll mbi tregtinë dhe bashkëpunimin, por që nuk pritet dhe aq impaktiv në mbatjen fort ekonomikisht të Kubës.

Megjithatë, revolucioni vazhdon. Paçka prognozave fataliste.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne