Bota Islamofobi

Kujtoi se ishin muslimanë, islamofobi amerikan godet me makinë turmën e njerëzve

Një veteran 34-vjeçar i luftës së Irakut, në rrugë e sipër duke shkuar për të studiuar Biblën, e futi makinën e tij drejt këmbësorëve të pafajshëm sepse mendoi kishin qenë muslimanë, njoftuan zyrtarët e policisë së Kalifornisë.

Autori i krimit, amerikani Isaia Joel Popuj, “i gooditi me vetëdije të plotë viktimat bazuar në racën e tyre dhe besimin e tij se ata i përkisnin besimit Islam, thuhet në një deklaratë të Departamentit të Sigurisë Publike në Sunnyvale.

Njerëzit u goditën me dashje të martën në një udhëkryq të mbushur plot me njerëz, ku tetë vetë ngelën të plagosur, duke përfshirë një vajzë aziatike 13-vjeçare me babain dhe vëllain e saj. Ajo është aktualisht në koma dhe në gjendje kritike për jetën.

“Ekziston një dëshmi shumë e tmerrshme dhe shqetësuese që të paktën një opo dy prej këtyre viktimave janë vënë në shënjestër në bazë të pikëpamjeve të të pandehurit mbi racën dhe fenë e tyre”, tha Jay Boyarski, prokurori i përgjithshëm i Bashkisë së Santa Klaras.

Dëshmitarët nga vendi i ngjarjes raportuan se pas sulmit me makinë njerëzit e goditur filluan të falënderonin Jezusin.

Veterani amerikan u paraqit në gjykatë të premten ku u njoftua me akuzat për tentativë vrasjeje të tetë personave./yenisafak/Gazeta Impakt