Bota

Kush ishte prapa sulmit terrorist Ahvaz?

Disa persona të armatosur kryen një sulm terrorist në qytetin jugor të Ahvaz të shtunën, më 22 shtator. 4 terroristë hapën zjarr mbi ushtarët dhe civilët gjatë një parade ushtarake. 25 vetë, duke përfshirë një fëmijë katërvjeçar, humbën jetën.
Sulmi ndodhi gjatë një ceremonie që shënonte përvjetorin e ditës, që Iraku sulmoi Iranin dhe imponoi një luftë 8-vjeçare në vend.

Dy grupe terroriste morën përgjegjësinë për masakrën e Ahvazit: Daesh ose ISIL dhe al-Ahvaziya.
Grupi Al-Ahvaziya ka një zyrë në Britani të Madhe, Londër. Vepron me fonde shumë të diskutueshme, që qeveria britanike thuhet të ketë bërë një sy të verbër.

Irani ka thënë se do të mbajnë përgjegjësi vendet, që mbështesin grupin terrorist.
Hadi Seyyed Afghahi, një ekspert për çështjet e Lindjes së Mesme, tha për Press TV se grupi terrorist që kreu sulmin gëzonte mbështetje të huaj.

“Të gjitha të dhënat çojnë në një përfundim të pashmangshëm: është e pamundur që këto grupe terroriste; Partia Demokratike e Kurdistanit, grupi terrorist MKO ose al-Ahvaziya vazhdojnë të ekzistojnë në mënyrë të pavarur. Nevoja e tyre për mbështetje nga burime të fuqishme ndërkombëtare jashtë Iranit është e pashmangshme. Amerika, Arabia Saudite dhe Izraeli kanë bashkuar duart për të ndihmuar grupet terroriste kundër Iranit në çdo aspekt. Nuk ka dyshim se të gjitha operacionet terroriste të kryera në Iran gëzojnë mbështetjen e SHBA dhe drejtimin e saj të drejtpërdrejtë ose të tërthortë. Nuk harrojmë kurrë se Presidenti i SHBA, Trump, menjëherë pasi u zgjodh si Presidenti i Shteteve të Bashkuara, haptas njoftoi politikën e ndryshimit të regjimit në Iran si pjesë të axhendës së tij.”

Grupi Al-Ahvaziya përbëhet nga komunistët, nacionalistët, socialistët dhe anëtarët e Selefit, të cilët pavarësisht dallimeve ideologjike dhe nominale, janë të bashkuar rreth një qëllimi dhe një strategjie: të kapërcejnë qeverinë iraniane dhe të ndajnë Khuzestanin nga pjesa tjetër e Iranit përmes konfliktit të armatosur.

Grupi ka lindur në vitin 1980; pak kohë pas revolucionit islamik në Iran. Ai u frymëzua nga regjimi qeverisës Ba’ath në Irakun fqinj në atë kohë. Ai kishte kryer tashmë një seri sulmesh në krahinë edhe para se Sadami të lëshonte luftë kundër Iranit.
Menjëherë pas shpërthimit të luftës në shtator të vitit 1980, ushtria irakiane pushtoi disa pjesë të Khuzestanit dhe përparoi pranë Ahvazit, kryeqytetit provincial të Khuzestanit. Al-Ahvazija, i njohur në Iran si Khalgh-e Arab, nisi sulmet me bombë brenda qytetit për të lehtësuar marrjen e saj nga ushtria pushtuese irakiane.

Pas përmbysjes së regjimit të Sadam Huseinit në vitin 2003, grupi u përball me një situatë serioze. I dëshpruar për mbeshtetje, tani duhej te shikonte pertej kufijve te Irakut dhe ne distance ata panë dy aleate: ish-diktatori i Egjiptit Hosni Mubarak ne Egjipt dhe sundimtari i kohes se larte i Libisë, Muamar Gadafi.

Grupi ka kryer krime të shumta kundër objektivave iranian gjatë dekadave të fundit. Midis tyre sulmet me bomba në vende publike, rrëmbime, vrasje dhe hedhjen në erë të tubacioneve të naftës.

Mijëra njerëz janë vrarë ose plagosur si rezultat i veprimeve të tyre.

Grupi e quan veten një lëvizje, por nuk ka ndonjë mbështetje popullore brenda Iranit.

Analistët besojnë se Irani ka një numër opsionesh për t’iu përgjigjur sulmeve të fundit terroriste. Afgahi tha për Press TV se Irani mund të nisë një masë hakmarrëse për të ndëshkuar terroristët dhe për të penguar sulmet e mundshme në të ardhmen.

“Lidhur me sulmin e tanishëm terrorist, Republika Islamike e Iranit ka disa opsione. Së pari, mund të paraqesë një ankesë me Kombet e Bashkuara, sepse jo vetëm që ka qenë viktimë e terrorit, por gjithashtu është e kërcënuar hapur me sulme më serioze në të ardhmen. Së dyti, Irani mund të ngrejë një sulm hakmarrës, i cili jo vetëm që vepron si një dënim për terroristët, por edhe një pengesë për sulme të mundshme në të ardhmen. Kjo është një e drejtë e patjetërsueshme për Iranin ashtu siç është për çdo vend tjetër në botë. Në fakt, Amerika është vendi i parë që e rezervon këtë të drejtë. SHBA sulmuan Irakun pa lejen e KS të OKB-së dhe kur u pyetën pse, ai thjesht tha se sulmi ishte i domosdoshëm për ruajtjen e sigurisë kombëtare dhe interesave të tij.”

Sulmi erdhi një javë para Asamblesë së Përgjithshme të 73-të të OKB-së në Nju Jork. SHBA nuk e ka fshehur qëllimin e saj për ta kthyer këtë forum në një shfaqje probagande anti- iraniane.

Sulmi gjithashtu erdhi pasi një fushatë e mbështetur nga SHBA për të nxitur trazirat në qytetet iraniane u shndërrua. Përpjekja, e njohur si Projekti Hot Summer, u përpoq të rrëmbejë zemërimin publik mbi mungesat e ujit dhe energjisë elektrike përballë një thatësire të zgjatur.

Burimi: Press tv/ Gazeta impakt

OPINIONE

INTERVISTA