Bota

Lavrov: konfrontimet verbale midis liderëve amerikanë dhe verikorean “luftë çerdhesh”

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, i ka kërkuar Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut që të ulin tensionet duke i përshkruar fyerjet midis tyre si një “luftë e fëmijëve në mes të fëmijëve”.

“Ne duhet të qetësojmë kryetarët dhe të kuptojmë se kemi nevojë për pushime, që na nevojiten disa kontakte”, tha Lavrov në një konferencë shtypi në Kombet e Bashkuara të premten, ku po merrte pjesë në takimin e AP të OKB. Lavrov tha se Moska po punon me vendet e tjera “për qasjen e arsyeshme dhe jo emocionale – në vend të luftës së fëmijëve ku askush nuk mund t’i ndalojë ata”. Rusia do të mirëpriste çdo përpjekje nga një vend i tretë për të ndërmjetësuar në krizë, tha Lavrov në konferencën për shtyp, duke shtuar se kjo mund të vijë nga një shtet “neutral” evropian. Rusia dhe Kina po shtyjnë një propozim të përbashkët që do të ngrijë testet bërthamore dhe raketore të Koresë së Veriut në këmbim të një pezullimi të ushtrimeve ushtarake amerikano-jugore. Uashingtoni e ka hedhur poshtë atë propozim, duke e përshkruar atë si “fyerje” dhe thotë se nuk do të ofrojë stimuj për Penianin për të ardhur në tryezën e bisedimeve./ PT

OPINIONE

INTERVISTA