Lavrov: Kushtet e SHBA për kthimin e pasurisë ruse të konfiskuar, “grabitje ordinere”

Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov, thotë se çdo përpjekje e SHBA për të vendosur parakushte për kthimin e pronës diplomatike të Rusisë në Nju Jork dhe në Maryland janë ‘grabitje në pikë të ditës’.

Ministri i jashtëm i Rusisë i bëri këto deklarata në një konferencë shtypi të hënën, duke reaguar ndaj një raporti të agjencisë së lajmeve RIA Novosti të botuar më parë gjatë ditës, e cila përmendi një zyrtar të lartë pa emër të Shtëpisë së Bardhë, i cili kishte thënë se Uashingtoni nuk planifikon të kthejë pronën diplomatike pa kërkuar “diçka në kthim”. “Duket sikur disa hajdutë të autostradës po komentojnë për këtë situatë. Si është kjo, për të kapur pronën e cila është caktuar nga një dokument i ratifikuar ndërqeveritar dypalësh dhe për ta kthyer atë, ata ndjekin parimin: “Miniera është e imja dhe e jotja do të ndahet”, tha Lavrov. Në dhjetor të vitit të kaluar, pronat ruse u konfiskuan nga administrata e presidentit të atëhershëm të SHBA, Barak Obama, gjatë akuzave për përfshirjen e Moskës në hakimin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016, të cilat Moska i mohon kategorikisht. Obama gjithashtu urdhëroi dëbimin e 35 diplomatëve rusë nën akuzën e piraterisë, pavarësisht mohimit të Moskës. Lavrov gjithashtu shprehu shpresën se presidenti i tanishëm i SHBA, Donald Trump, ka disa njerëz me logjikë, të cilët e kuptojnë se paraardhësit e tyre në administratën e ish presidentit Barak Obama vendosën të konfiskonin komplekset rezidenciale, si dhe dëbimin e diplomatëve rusë në “një gjendje agonie”./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne